«Գյուղացիական կոլխոզներ ստեղծեք». Նիկոլ Փաշինյանը՝ սյունեցիներին
«Նիկոլ, Նիկոլ, դուխով, դուխով»,-այսպես դիմավորեցին ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանին Սյունիք գյուղում:
Նա գյուղի բնակիչներին հարցրեց՝ իսկ դուք դուխո՞վ եք, բնակիչները պատասխանեցին՝ դուխով ենք և դուխով մնալու ենք Ձեզ հետ: Այնուհետև կանայք հավաքվեցին Փաշինյանի շուրջ ու խնդրեցին իր հետ նկարվել:
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ պետք է ժողովրդի համար աշխատելու հնարավորություն ստեղծել, որ մարդիկ արարեն իրենց հայրենիքում: Ցանկացած աշխատանք արժանի է հարգանքի:
Սյունեցիները դժգոհեցին, որ ջուր չունեն 27 տարի, թուրքի հորից փորած ջուր են խմել, հիմա դա էլ չկա:
Դառնալով հեղափոխության հաջողությանը՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց. «Փողոցում ասում էին ինչո՞ւ հեղափոխություն չեն անում, մարդկանց ասում էի՝ գիտեք ինչն ինձնից կախված է, ամեն ինչ կանեմ, որ տեղի ունենա այդ հեղափոխությունը: Բայց եթե չկանգնեք հեղափոխության կողքին, ոչինչ չի ստացվի: Հայաստանի խնդիրների լուծումն էլ է դա լինելու: Եթե մտածում եք կառավարությունն այդ խնդիրը միայնակ է լուծելու, այդպես չէ, մենք էլ մեր բաժինը կանենք»:
Նիկոլ Փաշինյանը հորդորեց բնակչությանը չվաճառել խանութներ, չգնալ գյուղից, այլ ստեղծել նորերը. «Եթե այսօր դեռ տեղ-տեղ գողանում են հարկերը, շատ շուտով ընդհանրապես չի գողացվելու: Պետք չէ վաճառել ոչինչ, նորերը կառուցեք, ստեղծեք, աշխատացրեք, հարկ վճարեք»:
Ամփոփելով Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ Սյունիք գյուղում ամենահրատապ լուծման խնդիրը հակակարկտային պաշտպանության, տեխնիկայի և ոռոգման խնդիրներն են: Այնուհետև վարչապետի պաշտոնակատարը հորդորեց՝ կոլխոզներ ստեղծել ու այդ պարագայում կբացվեն նոր հնարավորություններ, քանի որ գյուղացիական կոոպերատիվներին տրվող վարկերն են ավելի էժան: Սյունեցիները դժգոհեցին նաև ճանապարհներից՝ նշելով, որ կես մարդ են դառնում այդ ճանապարհներին:
Գյուղի բնակիչներից մեկն էլ հայտարարեց՝ իրենց համայնքը շատ մեծ հողեր ուներ, համայնքապետը սաղ վաճառել է, ոչ մի բան հիմա չունի գյուղը՝ ոչ արոտավայր, որ վարելահող: Այնուհետև նշեց՝ իրեն 10 տարի հողերի համար դատական գործերի մեջ է ներքաշել:
Նիկոլ Փաշինյանն էլ պատասխանեց, որ այդ կապակցությամբ քրեական գործ կա հարուցված, եւ հուսով է՝ ամեն ինչ կպարզվի: