«Հ2»-ը, «5-րդ ալիքը», «Ա1+»-ն ու «Արմնյուզ»-ը չստացան հանրապետական սփռման իրավունք․ որոնք են առաջատար ՀԸ-երը
Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի (ՀՌՀ) անդամներն այսօր՝ հունվարի 15-ին, փակ եւ գաղտնի ռեժիմով բաշխեցին հանրապետական եւ մայրաքաղաքային սփռման սլոթերի համար դիմած ընկերությունների վարկանիշային միավորները:
Երեկ՝ հունվարի 14-ին էլ, ՀՌՀ-ն բաշխել էր մարզային սլոթերի համար դիմած հեռուստաընկերությունների միավորները:
ՀՌՀ նախագահ Տիգրան Հակոբյանն այսօր հայտնեց, որ հանրապետական ծածկույթի համար հայտարարվել էր 6 սլոթ, իսկ մայրաքաղաքայինի համար՝ 9 սլոթ։ «Սակայն դեկտեմբերի 30-ին կնքվեց միջկառավարական պայմանագիր Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ, որի համաձայն՝ ռուսական հեռուստաալիքը ստանում է հանրապետական, եւս երկուսը՝ մայրաքաղաքային ծածկույթի արտոնագիր»,- ասաց Հակոբյանը։
Ըստ համաձայնագրի՝ հանրապետական սփռման հնարավորություն է ստանում ռուսական «РТР планета» հեռուստաալիքը, իսկ «первый канал» եւ «Культура» ալիքները ստանում են մայրաքաղաքային ծածկույթի արտոնագիր։
Դա նշանակում է, որ հանրապետական սլոթերը դառնում են 5, իսկ մայրաքաղաքային սլոթերը՝ 7։
Հակոբյանը նաեւ հայտնեց, որ հունվարի 8-ին «Սկիզբ մեդիա» հեռուստաընկերությունը, իսկ հունվարի 13-ին «Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերություն» ՓԲ ընկերությունները ներկայացրել են դիմումներ, որով նրանք հետ են կանչել իրենց հայտերը։ Ուստի այս 2 ընկերությունները չեն մասնակցում մրցույթին։ Նրանց հայտերը հանրապետական սփռման լիցենզիա ստանալու համար էր։
«Հայկական ժամանակը» ճշտեց, որ Հանրային հեռուստաընկերությունը հայտ էր ներկայացրել եւս մեկ սլոթ ստանալու համար, սակայն անհայտ պատճառներով որոշումը վերանայել էր եւ վերջին օրը հայտը հետ կանչել։ Իսկ ինչ վերաբերում է «Սկիզբ մեդիա» ՍՊԸ-ին (Առաջին լրատվական կայքեջ), նրա մրցույթին չմասնակցելու պատճառները եւս հայտնի չեն։ Ընկերությունը դիմել էր հանրապետության ողջ տարածքով հեռուստատեսային հաճախականություն ստանալու համար։
Ստորեւ ներկայացնում ենք վերջնական արդյունքում հանրապետական սլոթերի համար մրցույթին մասնակցած հեռուստաընկերությունների ստացած միավորները.