Համայնքային բյուջեի 80%-ը` աշխատավարձի ֆոնդ
Դեկտեմբերի 5-ին Կապանի քաղաքապետարանի դահլիճում կազմակերպված հանրային լսումը նվիրված էր Կապանի սոցիալ-տնտեսական զարգացման 2013-16թթ. ծրագրով նախատեսված աշխատանքների ամփոփմանը եւ 2015-ի համայնքային բյուջեի նախագծին: Քննարկմանը հրավիրված էին հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, ավագանու անդամներ, տնտեսվարող սուբյեկտների ղեկավարներ, քաղաքապետին կից հանրային խորհրդի անդամներ:
Քաղաքապետարանի ծրագրերի եւ արտաքին կապերի բաժնի պետ Ավետիք Համբարձումյանը ներկայացրեց զարգացման ծրագրի շրջանակներում անցած երկու տարում Կապանում կատարված աշխատանքները:
Ծրագրում ընդգրկված է 62 միջոցառում համայնքային կյանքի տարբեր ոլորտներում` քաղաքաշինություն եւ ճարտարապետություն, համայնքային ենթակայության հիմնարկների վերանորոգում, դրանց տեխնիկական միջոցների եւ սարքավորումների արդիականացում եւ վերազինում, կոմունալ-բնակարանային տնտեսություն, ճանապարհաշինարարություն ու տրանսպորտ, հանգստի գոտիների բարելավում: Տարբեր ծրագրերի իրագործման ֆինանսավորման աղբյուրներն են պետբյուջեն, համայնքային բյուջեն, միջազգային եւ տեղական դոնոր կազմակերպությունները:
2013թ. իրականացվել է նախատեսված աշխատանքների 66.5 տոկոսը, 2012-ին այդ ցուցանիշը 57 տոկոս էր: Իսկ 2013-14թթ.. նախատեսված 2 մլրդ 409 մլն 100 հազար դրամի փոխարեն իրականացվել է 3 մլրդ 791 մլն 900 հազար դրամի ներդրում:
Համայնքում կատարված աշխատանքներին քննարկման ներկաները հնարավորություն ունեցան ծանոթանալ քաղաքապետարանի պատրաստած տեսանյութի միջոցով:
2015-ի բյուջեի նախագիծը ներկայացրեց քաղաքապետարանի ֆինանսաբյուջետային բաժնի պետ Իվետա Թադեւոսյանը: Ըստ դրա` Կապանի քաղաքային բյուջեում գալիք տարի նախատեսվում են 1 մլրդ126 մլն 700 հազար դրամի եկամուտներ եւ նույն գումարի չափով ծախսեր: Ընդ որում, այդքանի 12,4 տոկոսը պիտի գոյանա հարկերից եւ տուրքերից, 74 տոկոսը պաշտոնական դրամաշնորհներն են, իսկ 13,6 տոկոսը բաժին է ընկնում այլ եկամուտների: Իվ. Թադեւոսյանն ըստ ոլորտների ներկայացրեց բյուջեի նախատեսած ծախսերի ուղղությունները: Համայնքի պահուստային ֆոնդը կկազմի 66մլն 159 հազար դրամ:
Ծախսերի ընդհանուր ծավալի 14,9 տոկոսը բաժին է ընկնում ընդհանուր բնույթի հանրային ծառայություններին, 80 տոկոսը կազմում է աշխատավարձի ֆոնդը. աշխատավարձերի բարձրացում չի նախատեսվում, միայն գալիք տարվանից նվազագույն աշխատավարձի բարձրացումն ապահովելու համար պետությունը դոտացիա է տրամադրում:
Վերջում հնչեցին հարցեր, առաջարկներ ու կարծիքներ, եւ քաղաքապետի տեղակալ Ռուդոլֆ Սարգսյանը տեղեկացրեց, որ դրանք կքննարկվեն քաղաքապետարանի աշխատակազմում եւ կներկայացվեն ավագանուն: