Հանդիպում ավագ դպրոցի բարձր դասարանցիների հետ
Հոկտեմբերի 17-ին Գորիսի Ակսել Բակունցի անվան թիվ 1 ավագ դպրոցի 12-րդ դասարանի խմբերի հետ անցկացվեց դասընթաց՝ «Աշակերտ, ոստիկան, զինվոր՝ հայրենիքի նվիրյալ» խորագրով զրույց-զեկույց:
Դասընթացը վարեցին գեներալ-մայոր Տիգրան Փարվանյանի հրամանատարությամբ գործող 1-ին ԲԿ իրավաբան, ավագ սպա, մայոր Տաճատ Էմինին, Սյունիքի մարզային ոստիկանության Գորիսի բաժնի ԱԳԽ դպրոցական տեսուչ, լեյտենանտ Լիլիթ Դանիելյանը:
Հանդիպում-զրույցը  կոչված էր ամրապնդելու բանակ-հասարակություն կապը, բարձրացնելու աշակերտների ռազմահայրենասիրական ոգին, իրավագիտակցությունը, նրանց ծանոթացնելու ՀՀ ԶՈՒ օրենքների դերին ու նշանակությանը, բանակի առօրյա կյանքին, ծառայության խնդիրներին, որոնք իրականացնում է հայ զինվորը:
ԲԿ իրավաբան, մայոր Տաճատ Էմինին իր զրույցում աշակերտութանը հորդորեց լավ սովորել, նպատակասլաց օգտագործել գիտելիքի ձեռք բերման յուրաքանչյուր ակնթարթը, պրոֆեսիոնալ լինել ընտրած մասնագիտության մեջ՝ այդպիսով օգնելով եւ զորացնելով պետությունը, մեծ օգուտ տալով նրան, տիրապետել օրենքներին, տոգորվել հայրենիքի հանդեպ ունեցած պարտքով ու պատասխանատվությամբ՝ ճանաչելով նաեւ սեփական իրավունքները:
Նա անդրադարձավ ապրիլյան պատերազմական գործողություններին, հայոց բանակի զինվորների ու սպաների ցուցաբերած սխրանքներին, հայ զինվորի ոգուն, ողջ հայ ժողովրդի, աշխարհասփյուռ հայության դրսեւորած կամքին եւ համախումբ հայրենասիրությանը, խիզախությանն ու հայրենյաց սիրուն, որոնցով կարելի է հաղթել ցանկացած գերազանցությամբ օժտված հակառակորդին:
- Ապրիլյան պատերազմը ցույց տվեց, որ մենք ուժեղ ժողովուրդ ենք մեր միասնականությամբ, որ մեր զինվորն անհաղթ է, մեր բանակը՝ հզոր: Ապրիլյան օրերին մենք ազգովի դարձանք զինվոր եւ նետվեցինք պաշտպանելու պատմական հայրենիքի անառիկ սահմանները:
Փառք ու պատիվ մեր ժողովրդին եւ մեր զինվորին, - ասաց մայոր Էմինին:
Աշակերտության հետ հանդիպմանն արծարծվեց նաեւ աղջիկների՝ պայմանագրային հիմունքներով կամավոր ծառայության հարցեր, նշվեց, որ հայոց բանակում այսօր մեծ է նաեւ կին զինծառայողների դերը, որոնց մեջ քիչ չեն ապրիլյան պատերազմում իրենց հերոսականությամբ աչքի ընկած կին դիպուկահարները:
Հանդիպում-դասընթացը, որն ավելի շատ անկեղծ զրույց էր, անցավ դպրոցականներին հուզող հարցերի եւ սպաների տված սպառիչ պատասխանների մթնոլորտում: Աշակերտներն ընթերցեցին իրենց գրած նամակները՝ ուղղված բանակում ծառայող զինվոր հարազատներին եւ նրանց հուզիչ պատասխանները:
Ավագ դպրոցի ռազմահայրենասիրական գործունեության, այդ ուղղությամբ դպրոցի ձեռք բերումների, նախկին ու ներկա սաների նվաճումների, նվաճած մրցանակների մասին ջերմ ելույթներ ունեցան նաեւ դպրոցի տնօրեն Կարինե Մովսիսյանը, դպրոցի զինղեկ, փոխգնդապետ Կառլեն Ներսիսյանը: