Հանդիպում Գորիսի Ակսել Բակունցի անվան ավագ դպրոցում
Գորիսի Ակսել Բակունցի թիվ 1 ավագ դպրոցի 10-րդ «ա» դասարանի աշակերտները, ուսուցչուհի Գոհար Մկրտչյանի գլխավորությամբ, իրականացնում են նախագծային աշխատանք «Ինքնություն եւ մշակույթ. Գորիսի ձեռակերտ եւ անձեռակերտ հուշարձանները» թեմայով:
Դպրոցականները ցանկություն էին հայտնել նախագծի շրջանակում հանդիպել «Սյունյաց երկիր» պարբերականի եւ «Սյունյաց երկիր. մշակութային» հանդեսի խմբագիր Սամվել Ալեքսանյանի հետ:
Եվ ահա մարտի 15-ին տեղի ունեցավ սպասված հանդիպումը:
Դպոցականների առաջարկությամբ Սամվել Ալեքսանյանը ներկայացրեց համառոտ տեղեկություններ գորիսյան ավանդազրույցների, Գորիսի միջնադարյան ծաղկողների ու գրիչների, քաղաքի ձեռակերտ եւ անձեռակերտ հուշարձանների վերաբերյալ:
Խոսքը մասնավորապես Գորիսի քրիստոնեական սրբավայրերի, ինչպես եւ Զանգեզուրի գոյամարտին (1918-20 թթ.), ֆիդայական շարժման երեւելի դեմքերին, Մեծ հայրենականին եւ Արցախյան հերոսամարտերին, գրականության ու հոգեւոր ոլորտի հռչակավոր գորիսեցիներին նվիրված հուշարձանների մասին էր: Դրանցից յուրաքանչյուրը, անկասկած, մոնումենտալ արվեստի բարձրարժեք գործ է, որոնց կերտմանը մասնակցել են նաեւ հայ քանդակագործության ու ճարտարապետության նշանավոր դեմքեր:
Հետաքրքիր մթնոլորտում տեղի ունեցած հանդիպումից հետո դպրոցականները խմբագրին նվիրեցին տիեզերահռչակ Գրիգոր Նարեկացու «Մատյան ողբերգության» աղոթամատյանը եւ առաջարկեցին հետագայում նույնպես հանդիպում ունենալ նշված նախագծի շրջանակում:
Իսկ Գոհար Մկրտչյանը շնորհակալություն հայտնեց բանախոսին՝ թեմայի վերաբերյալ ուշագրավ եւ նորահայտ տեղեկություններ ներկայացնելու համար: