Հանրապետությունում շարունակվում են բերքահավաքի աշխատանքները. նախորդ տարվա համեմատ ցուցանիշները ցածր են
Հունիսի 27-ի դրությամբ Արցախի Հանարապետությունում այս տարվա բերքի տակ կատարված հացահատիկային մշակաբույսերի հնձի ենթակա 67 հազար 762 հեկտար ցանքատարածություններից հնձվել է 49 հազար 97 հա:
Այս  մասին  թղթակցի հետ զրույցում  ասել է  ԱՀ գյուղատնտեսության փոխնախարար  Վիլեն Ավետիսյանը՝ նշելով,  որ  համախառը  բերքը   կազմել  է  84  հազար  307  տ: Միջին  բերքատվությունը   հա-ից  կազմել  է  17,2  ց:
Վ. Ավետիսյանի խոսքով՝ հնձվել  է  20 հազար  279  հա  ցորեն   և   28  հազար  818  հա  գարի:  Ցորենի  համախառը  բերքը  կազմել  է  36  հազար  578  տ, իսկ  գարունը՝  47 հազար  779 տ: Ցորենի   միջին  բերքատվությունը  հեկտարից   կազմել  է  18 ց, իսկ  գարունը՝   16,6  ց:
Ըստ   փոխնախարարի՝  բերքահավաքի   աշխատանքներին   ներգրաված   է  206  կոմբայն:
Խոսելով  ստացած   արդյունքներից՝  մեր  զրուցակիցն ասել է, որ  նախորդ  տարվա  համեմատ    ցուցանիշները   ցածր  են, որի   պատճառը եղանակային  անբարենպաստ  պայմաններն  են: