Հանրային քննարկում Կապանում
Փետրվարի 23-ին Կապանի քաղաքապետարանի նիստերի դահլիճում տեղի ունեցավ «Հրաչյա Վարդանյան» ՍՊ ընկերության կողմից նախագծված ՀՀ առողջապահության նախարարության «Հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխարգելման ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի (նախկինում՝ սանէպիդկայան) Կապան քաղաքի լաբորատորիայի նախագծերի՝ շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության նախնական գնահատման հայտի վերաբերյալ հանրային քննարկում:
Կապանի քաղաքապետ Աշոտ Հայրապետյանը տեղեկացրեց, որ քաղաքապետարանն արդեն տվել է տվյալ լաբորատորիայի նախկին շենքի քանդման աշխատանքների թույլտվություն, իսկ նոր շենքի նախագիծ մշակելու համար՝ ճարտարապետահատակագծային առաջադրանք:
Նախագծի փաթեթը ներկայացրեց «Հրաչյա Վարդանյան» ՍՊԸ գլխավոր ճարտարապետ Հրաչյա Վարդանյանը, որը ցույց տվեց շենքի մանրակերտը, ինչպես նաեւ խոսեց շինարարության ընթացքում շրջակա միջավայրի վրա հնարավոր ազդեցության մասին: Կառուցվելիք շենքը կունենա երկու հարկ ու վերնահարկ, այն նախատեսվում է ավարտել 2017թ. ապրիլին: Ճարտարապետը հավաստիացրեց, որ շրջակա միջավայրի վրա ազդեցությունը լինելու է շինարարական նյութերի արտանետումների տեսքով եւ հասցվելու է նվազագույնի:
Կապանի «Օրհուս» կենտրոնի համակարգող Աշոտ Ավագյանի՝ շինարարության ընթացքում թունավոր արտանետումների, շենքի կանոնավոր ջրահեռացման, էներգախնայողության, սողանքային գոտում գտնվելու եւ մի շարք այլ հարցերի Հ.Վարդանյանը տվեց սպառիչ պատասխան:
Նորակառույց լաբորատորիան մարզային կառույց կլինի եւ հագեցած նորագույն սարքավորումներով: Մինչ շինարարության ավարտը լաբորատորիան տեղակայված է Կապանի բժշկական կենտրոնի մասնաշենքերից մեկում:
Քաղաքապետը նշեց, որ համայնքը շահագրգռված է այս կառույցի շինարարության՝ նախատեսված ժամկետում ավարտելու մեջ:
Քննարկման մասնակիցները բարձր գնահատեցին նախագիծը՝ ցանկություն հայտնելով օր առաջ ավարտված տեսնել շենքի կառուցումը:
Ի դեպ, շինարարական աշխատանքներն իրականացնում է «CH2M HILL» ամերիկյան ինժեներական ընկերությունը: