ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում կլինի Հայաստանի, թե այլ երկրի ներկայացուցիչ, չի ազդի ՀԱՊԿ հայտարարությունների վրա. Դավիթ Տոնոյան
12.11.2018 20:11
Պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Դավիթ Տոնոյանը շարունակում է մնալ իր կարծիքին՝ ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում պետք է շարունակի պաշտոնավարել Հայաստանի ներկայացուցիչը: Նա այս դիտարկումն արեց լրագրողների հետ հանդիպմանը՝ պատասխանելով Tert.am-ի հարցին, թե ինչ նշանակություն կարող  ունենալ Հայաստանի համար, եթե, ինչպես ասել է Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը, Գլխավոր քարտուղարի պաշտոնն անցնի Բելառուսի ներկայացուցչին:
«Բոլորիդ խորհուրդ եմ տալիս սպասել դեկտեմբերի 6-ին, որովհետև քննարկումներ են եղել նեղ ֆորմատով, որոնց վերաբերյալ տեղեկությունները հասանելի չեն: Այդ նեղ ֆորմատով որոշում է կայացվել գլխավոր քարտուղարի հարցին անդրադառնալ, այն քննարկել դեկտեմբերի 6-ին, - ասաց Դավիթ Տոնոյանը՝ նշելով, որ քանի որ կառույցում կոնսենսուսային տարբերակով են որոշումներ ընդունվում, ինքը այս փուլում խուսափում է որևիցե գնահատական տալ,-բայց այն, թե ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտում Հայաստանի, թե այլ երկրի ներկայացուցիչն է, չի ազդում ՀԱՊԿ հայտարարությունների վրա»:
Դավիթ Տոնոյանը նշեց, որ Հայաստանի ներկայացուցչի պաշտոնավարմանը մնացել է մեկ տարուց ավելի ժամանակ, և որոշումը նրա պաշտոնավարման մասին կոնսենսուսային միջոցով կամ կկայացվի, կամ չի կայացվի: «Ամեն դեպքում, հիմա գործում է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնակատար՝ պարոն Սեմիրիկովը: Կազմակերպությունը գործում է»,- ասաց նա: