Հարավային Կովկասի ճակատագիրը պետք է վճռեն բացառապես տարածաշրջանի երկրները․ Զախարովա
Հարավային Կովկասի ճակատագիրն ու ապագան պետք է որոշեն բացառապես տարածաշրջանի երկրները և հարևան գործընկեր պետությունները։ Այս մասին իր ամենշաբաթյաճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։ «Դրսից ոչ ոք հաստատ խաղաղություն ու բարեկեցություն չի բերի մեր ընդհանուր տուն։ Դա արդեն ապացուցված է դարերով»,- հայտարարել է Զախարովան։ Ռուսաստանի ԱԳՆ ներկայացուցիչը, անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի խոսքերին, թե Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղության համաձայնագիրը համաձայնեցված է 80-90%-ով,  նշել է, որ տարածաշրջանում կայուն և երկարաժամկետ խաղաղության հասնելու համար Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման ակտիվ նախապատրաստման կարևորությունը հատկապես ընդգծվել է Ռուսաստանի Դաշնության, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների 2022 թվականի հոկտեմբերի 31-ի հայտարարության մեջ։ Նրա խոսքով՝ երեք երկրների ղեկավարները նաև պայմանավորվել են շարունակել առկա զարգացումների հիման վրա փոխընդունելի լուծումների որոնումը։  Զախարովան նաև նշել է, որ ՌԴ-ն պատրաստ է իր հարթակը տրամադրել Ադրբեջանի և Հայաստանի ներկայացուցիչների միջև բանակցությունների համար և ստեղծել նրանց համար առավել հարմարավետ պայմաններ։