Հայ-իրանական փառատոն Կապանում
Կապանի մշակույթի կենտրոնի առջևի հրապարակում օգոստոսի 26-ի առավոտվանից տաղավարներ էին տեղադրվում, այլ պատրաստություններ տեսնում: Երեկոյան արդեն ամեն ինչ պատրաստ էր  անցկացնելու հայ-իրանական խոհանոցային-մշակութային փառատոնը, որին բարձրաստիճան հյուրեր էին մասնակցում հարևան  հանրապետությունից՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության մեջլիսի պատգամավորներ Հուսեյն Հաթամին, Մուսամե Փաշային, Արա Շահվերդյանը: Միջոցառմանը ներկա էին Կապանի համայնքապետ Գևորգ Փարսյանը, Կապանում Իրանի Իսլամական հանրապետության գլխավոր հյուպատոս Մորթեզա Աբեդին Վարամին, հյուպատոսարանի աշխատակիցներ, հյուրեր մարզի այլ քաղաքներից, հարյուրավոր կապանցիներ:
Մինչև միջոցառման սկսվելը գլխավոր հյուպատոսը անակնկալ էր պատրաստել՝ Կապանի համայնքի ղեկավարի դիմանկարով գորգ, որը Գևորգ Փարսյանին հանձնեց Իրանի մեջլիսի պատգամավոր Արա Շահվերդյանը, որից հետո հանդես եկան Կապանի մշակույթի կենտրոնի և Իրանից ժամանած բարձրակարգ երաժշտական խմբերն ու անհատ կատարողները: Տոնական մթնոլորտն ապահովում էին իրանական ազգային նվագարաններից հնչող երաժշտությունը ու երգը, ծիսական պարային կատարումները: Իսկ ամենավերջում միասնական շուրջպար  էր տեղացիների հետ:
Միջոցառման ընթացքում փառատոնի մասնակիցները հնարավորություն ունեցան օգտվել տաղավարներում ցուցադրվող ճաշատեսակներից, քաղցրավենիքներից և հյութերից, ծանոթանալ այդ ճաշատեսակների պատրաստման հմտություններին:
Երաժշտական կատարումների արանքում ճեպազրույց ունեցանք Իրանի մեջլիսի հայազգի պատգամավոր Արա Շահվերդյանի հետ, ով մասնավորապես ասաց. «Հայաստանն Իրանի 15 սահմանակից երկրներից մեկն է, որ ԵԱՏՄ միության անդամ է: Իրանը փորձում է Հայաստանի միջոցով մուտք գործել այդ մեծ առևտրատնտեսական շուկա: Փորձը ցույց է տալիս, որ Հայաստանի և Իրանի փոխհարաբերությունները վերջին երեք տարում ավելի են սերտացել: Իսկ այսօրվա միջոցառման կայացումը մեծապես պայմանավորված է Կապանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության գլխավոր հյուպատոսության գտնվելով»:
Մինչև փառատոնը սկսվելը Կապանի համայնքի ղեկավար Գևորգ Փարսյանն ընդունել է իրանցի պատգամավորներին և Կապանում ԻԻՀ գլխավոր հյուպատոսին, քննարկվել են երկու ժողովուրդների երկկողմ հարաբերությունների էլ ավելի բարելավմանն առնչվող հարցեր: