Հայ ժողովրդի համար աղքատությունն ամոթ է, եւ այդ ամոթը մենք մեր երեսից պետք է ջնջենք. Նիկոլ Փաշինյան
Նիկոլ Փաշինյանը Դիլիջանում հայտարարեց, որ իրենց առաջնային նպատակը սոցիալ-տնտեսական հեղափոխություն անելն է: «Դիլիջանի դպրոցը շատ կարեւոր նախագիծ է ապագայի մասին մեր պատկերացումների առումով: Մի դեպքում ունենք Դիլիջանի դպրոցը, իսկ մյուս դեպքում մեր բուհական համակարգը, որն այդքան էլ արդյունավետ չէ»,- ասաց նա եւ նշեց, որ դրսի ուսանողներին գրավում է միայն բժշկական համալսարանը եւ Դիլիջանի միջազգային դպրոցը:
Այս համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ իրենք ձեռնամուխ են լինելու նաեւ կրթական ոլորտի բարեփոխումներին: Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ Տավուշի մարզում դրամաշնորհային ծրագրեր են իրականացվելու:
«Հաղարծին եւ Թեղուտ գյուղերի 50 ընտանիքներ իրենց ներկայացրած ծրագրերով դրամաշնորհ են շահել եւ բիզնես են հիմնելու: Մենք այս ծրագրերը կշարունակենք: Հայաստանը վերջերս վարկ է ստացել եւ դրա մի մասը կրկին նույն նպատակով ենք օգտագործելու, որ մարդիկ, անտառը չկտրելով, դարձնեն իրենց եկամուտի աղբյուր»,- ասաց նա եւ հայտարարեց, որ շուտով ներդրվելու են սարքավորումներ, որոնք հնարավորություն կտան ծղոտից ստանալ որակյալ վառելանյութ:
«Մենք մատչելի վարկ կտրամադրենք այն բնակիչներին, ովքեր սկսեն պելետի (ծղոտից ստացվող վառելանյութ) արտադրությունը: Մյուս տարվանից այդ վարկերը կտրամադրվեն: Այդ բրիկեդ կոչվածի մեկ խորանարդը վաճառվում է 70 հազարով... Հայ ժողովրդի համար աղքատությունն ամոթ է, եւ այդ ամոթը մենք մեր երեսից պետք է ջնջենք»:
Նիկոլ Փաշինյանը խոսեց նաեւ համայնքերի խոշորացման մասին: Նշեց, որ այսուհետ ՀՀ-ում որեւէ համայնք առանց բնակիչների ցանկության չի խոշորանալու, բայց միաժամանակ խոշորացվածները չեն ապախոշորացվի:
Այնուհետեւ Նիկոլ Փաշինյանը հիշեց, որ բոլոր մարզկենտրոններում պետք է մի բանաստեղծություն ասմունքի, սակայն Իջեւանում մոռացել է եւ բացը կլրացնի Դիլիջանում: Այստեղ նա արտասանեց Եղիշեց Չարենցի «Ես իմ անուշ Հայաստանի...» բանաստեղծությունը:
Վերջում Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ այս ընտրությունները երկակի նշանակություն ունեն: Այսինքն՝ պատգամավորից զատ, քաղաքացիները պետք է ընտրեն ՀՀ վարչապետի եւ եթե ցանկանում են, որ ինքը շարունակի լինել վարչապետ, Փաշինյանը կոչ արեց ընտրել «Իմ քայլը» դաշինքին: