Հայաստանից 105 կգ հերոինի բացահայտման հետքերով. թմրանյութի ներկրումը խորն արմատներ ունի
Հայաստան ներկրված հերոինի պատմությունը, կարծես թե, ավելի խորն արմատներ ունի, քանի կարելի էր պատկերացնել: Եվ, առհասարակ, հերոինին առնչվող քրեական գործերը մեր երկրում խորհրդավորության քողով են պատվում: Թե ինչու, դժվար չէ կռահել: Այնուամենայնիվ, փորձենք հասկանալ վերջին դեպքը:
ՊԵԿ-ը բացահայտեց
Նոյեմբերի 1-ին ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեն պաշտոնական հաղորդագրություն տարածեց այն մասին, որ ՊԵԿ նախաբացթողումային հսկողության ու մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչությունների համատեղ իրականացրած միջոցառումների արդյունքում Մեղրիի մաքսակետում կանխվել է առանձնապես խոշոր չափի՝ շուրջ 105 կիլոգրամ «հերոին» տեսակի թմրանյութի ներկրումը Հայաստան: Հաղորդագրության համաձայն՝ ռենտգեն զննության է ենթարկվել Իրանից Հայաստան ժամանած Թուրքիայի քաղաքացի Ֆերդի Օզդեմիրիի վարած, Վրաստանում գրանցված «Օմերտրանսպորտ» ՍՊԸ-ին պատկանող «DAF» մակնիշի սառնարանային բեռնատարը, որն այնուհետեւ մաքսային ուժեղացված հսկողության պայմաններում ուղեկցվել է Երեւան՝ մաքսային պահեստ, որտեղ իրականացվել է տրանսպորտային միջոցի մանրակրկիտ զննում: Բեռնախցիկում նախապես պատրաստված թաքստոցից հայտնաբերվել է 105 կգ հերոին: Նախապատրաստված նյութերը փոխանցվել են ազգային անվտանգության ծառայության քննչական ծառայությանը՝ վարույթ իրականացնելու նպատակով:
Կատարվածից երկու ամիս անց
Նկատենք, որ պաշտոնական հաղորդագրության մեջ նշված, չէր թե երբ է Թուրքիայի քաղաքացին փորձել Հայաստան ներկրել «հերոինը», ուստի դատելով իրավիճակից՝ բոլորի մոտ տպավորությունն այնպիսին էր, որ դեպքը եղել է պաշտոնական հաղորդագրությունից մեկ կամ երկու օր առաջ, մինչդեռ «Ժողովուրդ» օրաթերթը լրագրողական հետաքննություն իրականացրեց, եւ պարզվեց, որ այս պատմությունը բացահայտվել է 2017 թվականի օգոստոս ամսին, եւ, չգիտես ինչու, ՊԵԿ-ը որոշել է կատարվածի մասին հիմա տեղեկացնել: Ինչո՞ւ, արդյո՞ք քննության արդյունքները ՊԵԿ-ին չեն բավարարել, դրա համար էլ որոշել են հանրայնացնել բացահայտումը: «Ժողովուրդ», օրաթերթը պետական եկամուտների կոմիտեից փորձեց պարզել, թե ինչու են նրանք շուրջ երկուսուկես ամիս առաջ տեղի ունեցած հերիոնի ներկրման փորձի մասին պաշտոնական հաղորդագրություն տարածում նոյեմբերի 1-ին: Ի պատասխան մեր հարցի՝ ՊԵԿ-ից ընդամենը հայտնեցին, որ ընթացակարգով են առաջնորդվել՝ այլ մանրամասներ չներկայացնելով: Թե ինչու է ընթացակարգը թելադրել, որ 2.5 ամիս անց հայտարարություն տարածեն, այդպես էլ անհայտ մնաց:
ԱԱԾ-ի խորհրդավորությունը
Դիմեցինք նաեւ ազգային անվտանգության ծառայություն՝ հասականալու համար, թե ինչ է արվելու հայտնաբերված հերոինի հետ, եւ ինչ փուլում է գտնվում քրեական գործը: Ի պատասխան մեր հարցադրումների՝ ԱԱԾ-ից հորդորեցին հարցերն ուղարկել գրավոր: Ու մինչ ԱԱԾ-ն կպատասխանի մեր հարցերին, «Ժողովուրդ»-ին տեղեկություններ հասան, որ 105 կգ հերոինի գործով նախաքննությունն ավարտական փուլում է: Մոտ օրերս գործով նախաքննությունը կավարտվի, եւ այն կուղարկի դատարան:
Պաշտպանը՝ բացահայտման մասին
«Ժողովուրդ» օրաթերթը պարզեց, որ Հայաստան հերոին ներկրման համար ամբաստանյալի աթոռին հայտնված Թուրքիայի քաղաքացի Ֆերդի Օզդեմիրիին սկզբում հանրային պաշտպան են տրամադրել՝ ի դեմս Դավիթ Մնացականյանի, սակայն նա հրաժարվել է եւ մասնավոր պաշտպան է պահանջել, որն էլ Գարիկ Մալխասյանն է:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը զրուցեց Գարիկ Մալխասյանի հետ:
-Պարո՛ն Մալխասյան, ե՞րբ է բացահայտվել 105 կգ հերոին Հայաստան ներկրելու դեպքը:
- Դեպքը հստակ չեմ հիշում, բայց նոր չէ, ամիսներ առաջ է բացահայտվել, երկու, նույնիսկ երկու ամսից մի քիչ ավել է անցել դեպքից:
- Հստակ չե՞ք հիշում օրը:
- Ո՛չ, գործի նյութերն այս պահին ձեռքումս չեն, չեմ կարող հստակ օրը ասել:
- Այսինքն՝ շուրջ 2,5 ամիս է, ինչ ԱԱԾ-ն քննում է այս քրեական գործը:
- Այո, երկու ամիս է, ինչ նախաքննություն է գնում:
- Ֆերդի Օզդեմիրիին ընդունո՞ւմ է իրեն առաջադրված մեղադրանքը:
- Մեղադրանքի հետ կապված, գործի քննության ընթացքի հետ կապված որեւէ բան չեմ կարող ասել Ձեզ:
- Այս դեպքի մասին հանրությանը հայտնի դարձավ նոյեմբերի 1-ին, միչդեռ այն բացահայտվել է ամիսներ առաջ, Ըստ Ձեզ՝ ինչո՞վ է պայմանավորված:
- Ես տեղյակ չեմ՝ լրատվամիջոցները դեպքի մասին երբ են տեղեկացել, բայց գործը երկու ամիս առաջ է հարուցվել:
- Իսկ ո՞ր փուլում է գտնվում քրեական գործը:
- Կարծում եմ, որ ավարտական:
Այսպիսով՝ մեր՝ վերեւում ներկայացված պնդումը, որ Հայաստանում հերոինի ներկրման դեպքով հարուցված քրեական գործերը խորհրդավորության քողի տակ են պահվում, իրականություն դարձավ նաեւ այս պարագայում:
Անհետացած 77 կգ հերոինն ու բացահայտումը
Սակայն չմոռանանք հերոինի՝ շուրջ 4 տարի առաջ տեղի ունեցած աղմկահարույց դեպքը, որի մասով եւս շատ հարցեր մնացին օդից կախված: 2013թ. դեկտեմբերին կրկին Մեղրիի անցակետով փորձ էր արվել ներկրել այս անգամ էլ 927 կգ հերոին: Սակայն անցկացված փորձաքննության արդյունքներով` հերոինի քաշը իբր նվազել էր՝ հասնելով 850 կգ-ի: Այս քրեական գործով դատական նիստերին էլ չբացահայտվեց փաստը, թե ինչո՞ւ սկզբում 927 կգ եղած հերոինը վերջում դարձավ 850 կգ, եւ ո՞ւր անհետացավ 77 կգ հերոինը: Միայն հայտնի դարձավ, որ Արարատի ցեմենտի գործարանի վառարանում 850 կգ «հերոինը» ոչնչացվեց: Հետաքրքիր է՝ այս անգամ հայտնաբերված 105 կգ-ից որքա՞ն կպակասի, եւ, առհասարակ, այս թմրանյութն ի՞նչ ճակատագրի կարժանանա:
Քնար Մանուկյան
13 նոյեմբերի 2017թ.