Հայաստանն իզուր է իրեն համեմատում ԵՄ-ի հետ. Զախարովա
Հայաստանի ներկայիս իշխանությունները իզուր են հայկական հին քաղաքակրթությունը, որն ունի դարավոր պատմություն, համեմատում Եվրամիության հետ, որի գործերն այսօր անկեղծորեն վատ են: Այս մասին ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Ես այսօր տեսա մեր զրույցի ամփոփագիրը և տեսա Հայաստանի պաշտոնական կառույցների ներկայացուցիչներից մեկի մեջբերումը, ով ասում էր, որ Հայաստանը եվրոպական ժողովրդավարական և որոշ այլ արժեքների կրողն է», - ասել է Զախարովան «Звезда» հեռուստաալիքի եթերում, փոխանցում է ТАСС-ը։
«Գիտե՞ք ինչն է ինձ զարմացնում։ Ինչո՞ւ են Երևանում գործող իշխանությունների ներկայացուցիչներն այդքան ցածրանում։ Ինչո՞ւ են հին հայկական քաղաքակրթությունը համեմատում` գոյություն ունեցող մշակույթի, պատմության, պետականության հետ, ներեցեք, եվրոպական ժողովրդավարությունից շատ առաջ` ներկայիս Եվրամիության հետ, որն իսկապես փակուղում է: Եվ հենց սրա մասին են խոսում, երբ մեջբերում են եվրոպական ժողովրդավարության մասին խոսքեր»։
«Հայաստանը մշակույթ է, պետական ​​կառույց, և սրանք պետականության հիմքերն են, որի արմատները հազարավոր տարիներ առաջվանից կան: Նրանք հազարամյա պատմություն ունեն»,- շարունակեց Զախարովան և ընդգծեց, որ Երևանը գտել է «մոդել, որի մասին Արևմուտքում այլևս ոչ ոք լրջորեն չի խոսում»։
Դիվանագիտական ​​գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչն ուշադրություն հրավիրեց այն փաստի վրա, որ այժմ ԵՄ դիրքորոշումը լիովին տեսանելի է՝ հաշվի առնելով քաղաքական, տնտեսական, սոցիալական և իրավական ցուցանիշները։ Դիվանագիտական ​​գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչն ուշադրություն հրավիրեց այն փաստի վրա, որ այժմ ԵՄ դիրքորոշումը լիովին տեսանելի է՝ հաշվի առնելով քաղաքական, տնտեսական, սոցիալական և իրավական ցուցանիշները։