Հայաստանն ու Վրաստանը ՄԱԿ-ի ամենաաղքատ երկրների թվում են
ՄԱԿ-ը հայտարարել է կազմակերպության անդամ երկրների կողմից բյուջեի անդամավճարների նոր չափերի մասին:
ԱՄՆ-ը կշարունակի վճարել ՄԱԿ-ի բոլոր ծախսերի 22 տոկոսը: Սա, ըստ երկրների, առավելագույն ցուցանիշն է: Երկար տասնամյակների ընթացքում առաջին անգամ Չինաստանն առաջ է անցել Ճապոնիայից և դարձել ՄԱԿ-ի երկրորդ խոշորագույն վճարողը: Պեկինը կծածկի ՄԱԿ-ի բյուջեի 12 տոկոսից ավելին:
Հատկանշական է, որ  խոշորագույն երկրների համար սահմանված է առավելագույնը 22 տոկոս, ամենաաղքատ երկրների համար՝ առավելագույնը 0․01 տոկոս:
ԱՄՆ-ից և Չինաստանից հետո խոշորագույն հովանավորների թվում են Ճապոնիան (8․564 %), Գերմանիան (7 %) և Ֆրանսիան (4․427%):  Ռուսաստանը 8-րդ տեղում է (2․405):
Հետխորհրդային տարածքի երկրների շարքում ամենաշատը վճարում է Ղազախստանը` 0․187 %, մնացածը` 0.1 տոկոսից պակաս:  Օրինակ Հայաստանը` 0․007 %, Վրաստանը` 0․008 %:  Ընդ որում, Հայաստանի վճարի չափն ավելացել է: Նախորդ տարի այն 0․006 % էր:  Չնայած դրան՝  Հայաստանը և Վրաստանը շարունակում են մնալ ՄԱԿ-ի ամենաաղքատ եվրոպական երկրների շարքում: