Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության ընդլայնումը կուժեղացնի լարվածությունը Հարավային Կովկասում. Գալուզին
Ռուսաստանը միշտ պատրաստ է ընդունել ադրբեջանա-հայկական կարգավորման շուրջ բանակցությունները և հուսով է, որ Բաքուն ու Երևանը հաշվի կառնեն համապատասխան առաջարկի արդիականությունը։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ին ասել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը։
«Մոսկովյան հարթակում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ կարգավորման շուրջ խաղաղ բանակցություններ վարելու մեր առաջարկները բաց են Հայաստանի և Ադրբեջանի մեր գործընկերների համար: Մենք իսկապես հուսով ենք, որ Երևանն ու Բաքուն հիշում են դրա մասին և հասկանում են դա», - նշել է փոխնախարարը Հեյդար Ալիևի հիշատակի օրվան նվիրված ընդունելության ժամանակ։
«Մենք միշտ պատրաստ ենք նման աշխատանքի», - հավելել է Գալուզինը` ի պատասխան այն հարցին, թե արդյոք ներկայումս դիվանագիտական ​​ուղիներով մշակվում է երեք երկրների արտգործնախարարների հանդիպում Մոսկվայում:
Նա հավելել է, որ Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության ընդլայնումը չի նպաստի հայ-ադրբեջանական կարգավորմանը եւ միայն կուժեղացնի լարվածությունը Հարավային Կովկասում։ «Հայաստանում դրա հայտնվելը բոլորովին անօգուտ քայլ է հայ-ադրբեջանական կարգավորմանը նպաստելու տեսանկյունից,- նշել է ռուս փոխնախարարը,- «Համոզված ենք, որ ԵՄ առաքելության ընդլայնումը բացարձակապես անօգուտ կլինի և որևէ արդյունք չի տա ադրբեջանա-հայկական կարգավորմանը նպաստելու տեսանկյունից, որի հիմնարար սկզբունքները մշակվել են 2020 թվականի նոյեմբերին Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի բարձրաստիճան ղեկավարների կողմից և ամրագրվել մի քանի եռակողմ համատեղ հայտարարություններում»։