Армянские банкноты третьего поколения
© SPUTNIK / ASATUR YESAYANTS
Երրորդ սերնդի թղթադրամներ
Ուստի դրանք կեղծելը, ինչպես նաև ճմռթելը ու կեղտոտելն ավելի դժվար կլինի։ Դրանք ավելի դիմացկուն են խոնավության նկատմամբ, օրինակ, դրանց վրա թափված սուրճը կարելի է սրբել։
Նոր թղթադրամներն ունեն մի քանի նոր պաշտպանիչ նշաններ` թղթադրամի վրա պատկերված անձնավորության դիմանկարի ուրվապատկերը,  խորհրդանիշով կլոր պաշտպանիչ նշանը, զուգահեռ նախշերը, որոնք փոխվում են տարբեր անկյունների տակ։ Վերջապես, թղթադրամների վրա կլինեն շոշափելի նախշեր` թույլ տեսնողների համար։
«Ցանկանում եմ ընդգծել երկու կարևոր բան։ «Առաջին հերթին, հին թղթադրամները կարող են անժամկետ օգտագործվել այնքան ժամանակ, մինչև մաշվածության պատճառով դուրս չբերեն շրջանառությունից: Երկրորդ` սկզբնական շրջանում նոր թղթադրամներով հնարավոր չի լինի վճարումներ կատարել տերմինալներում, քանի որ որոշակի տեխնիկական և ծրագրային փոփոխություններ պետք է կատարվեն, բայց այդ խնդիրը շատ արագ կլուծվի», – հավելեց Նահապետյանը։
Նոր փողերը պատրաստվել են Գերմանիայում` Gieseke դրամահատարանում։ Դա այն դրամահատարաններից է, որն իրավունք ունի թողարկել եվրո։
Փորձը ցույց է տվել, որ բնակչությանն ինչ-որ միջին բան է պետք 1000 և 5000–դրամանոց թղթադրամների միջև։ Հիմա այդ ծանրաբեռնվածությունը կրում են 1000–դրամանոցները. այդ ծանրաբեռնվածությունը կնվազի։
Новая версия банкноты достоинством в 1000 драмов.