Հայաստանում մեկնարկում է ԱԺ ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավը
Հայաստանում Ազգային ժողովի ընտրություններին ընդառաջ մեկնարկում է նախընտրական քարոզարշավը: Մարտի 5-ից մինչեւ մարտի 31-ը ընտրական գործընթացին մասնակից 9 քաղաքական ուժերը հանրապետության ողջ տարածքում հանրությանը կներկայացնեն իրենց նախընտրական ծրագրերը եւ ապագայի տեսլականը:
Ազգային ժողովի առաջիկա ընտրություններին մասնակցելու համար Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովում գրանցվել է 5 կուսակցություն եւ 4 դաշինք: Ընտրություններին կմասնակցեն «Հայաստանի Հանրապետական», «Ազատ դեմոկրատներ», «Հայկական վերածնունդ», «Հայաստանի Կոմունիստական» եւ «Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն» կուսակցությունները, «Օհանյան-Րաֆֆի-Օսկանյան» դաշինքը, «Ելք» դաշինքը, Կոնգրես-ՀԺԿ դաշինքը եւ «Ծառուկյան» դաշինքը:
«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է, թե ինչպես են առաջադրված քաղաքական ուժերը տալու նախընտրական քարոզարշավի մեկնարկը:
Իշխող «Հանրապետական» կուսակցությունը քարոզարշավը կսկսի «Դինամո» մարզադաշտից: ՀՀԿ վերջին ԳՄ նիստից հետո լրագրողների հետ հանդիպմանը կուսակցության խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը հայտնեց, որ մարտի 5-ին մարզադաշտում կանցկացվի ներկուսակցական փակ միջոցառում, որը չի լուսաբանվի: Կուսակցությունը քարոզարշավ է իրականացնելու հանրապետության ողջ տարածքով, մայրաքաղաքի տարբեր վարչական շրջաններում էլ տվյալ ընտրական տարածքներում ռեյտինգային ցուցակներով առաջադրված թեկնածուները հանդիպումներ կունենան ընտրողների հետ:
Կոնգրես-ՀԺԿ դաշինքը քարոզարշավի մեկնարկը կտա ՀԱԿ-ի գրասենյակում կայանալիք միջոցառմամբ: Ժամը 12:00-ին ՀԱԿ կուսակցության գրասենյակում տեղի կունենա դաշինքի ընտրական ծրագրի քարոզչական նյութերի շնորհանդես:
ՀՅԴ-ն ժամը 13:00-ին «Արմենիա Մարիոթ» հյուրանոցում կներկայացնի կուսակցության նախընտրական պլատֆորմը: Ներկա կլինեն ՀՅԴ համապետական եւ վարկանիշային թեկնածուները:
«Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցությունը քարոզարշավի մեկնարկը կտա «Դաբլ թրի բայ Հիլթոն» հյուրանոցում կայանալիք համաժողովով: Համաժողովը նախատեսված է ժամը 13:00-ին, որի ընթացքում կներկայացվի կուսակցության նախընտրական ծրագիրը:
«Ծառուկյան» դաշինքը քարոզարշավը կսկսի Տավուշի մարզից: Դաշինքի ներկայացուցիչները տարբեր խմբերով հանդիպումներ կունենան մարզի տարբեր համայնքների ընտրողների հետ, այնուհետեւ մարզի խոշոր քաղաքներում կլինեն հանդիպումներ, որոնց կմասնակցի նաեւ ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը:
«Հայաստանի կոմունիստական» կուսակցությունը քարոզարշավի առաջին օրը կանցկացնի ներկուսակցական հանդիպում, իսկ մարտի 6-ին կներկայացվի կուսակցության նախընտրական ծրագիրը: