Սիրելի՛ Հայաստանի բնակիչներ,
Ամանորի շրջանը լավ հնարավորություն է ամփոփելու անցնող տարվա արդյունքներն ու նախանշելու ապագայի ծրագրերը։ 2025 թվականին մեր երկրները, աճող աշխարհաքաղաքական լարվածության պայմաններում, բախվելով լուրջ մարտահրավերների, շարունակել են երկխոսությունը ծագած խնդիրների լուծման ուղիների և ռուս-հայկական հարաբերությունների հետագա զարգացման շուրջ բոլոր ուղղություններով՝ քաղաքականությունից և տնտեսությունից մինչև կրթություն ու մշակույթ։
Անցնող տարում երկկողմ հարաբերությունների կամերտոնն է հանդիսացել մեր երկրների ղեկավարների միջև ակտիվ երկխոսությունը։ Միջպետական համագործակցության գործող մեխանիզմները շարունակել են համակարգված և հետևողական աշխատանքը։ Տարվա արդյունքներով Ռուսաստանը պահպանել է Հայաստանի առաջատար տնտեսական և ներդրումային գործընկերոջ, հանրապետության էներգետիկ և պարենային անվտանգության երաշխավորի կարգավիճակը։ Դրանում պակաս դեր չի խաղացել նաև համագործակցությունը ընդհանուր ինտեգրացիոն միավորումների, նախևառաջ Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում, որի անդամակցությունը Հայաստանին բերում է շոշափելի տնտեսական օգուտներ։
Մեր հարաբերությունների հիմնասյուներից մեկը շարունակել են մնալ մշակութային, հումանիտար և համամարդկային շփումները։ 2025 թվականին մենք միասին լայնորեն նշեցինք Մեծ Հաղթանակի 80-ամյակը։ Դա վառ վկայությունն է այն բանի, որ մեր պապերի ու նախնիների անմահ սխրանքի հիշատակը մեր ժողովուրդների համար շարունակում է մնալ սրբազան։ Այսօր մեր պարտքն է պահպանել և բազմապատկել ընդհանուր պատմական ժառանգությունը և փոխանցել էստաֆետը ապագա սերունդներին։
Ռուսաստանը կենսականորեն շահագրգռված է Հարավային Կովկասում կայուն ու արդար խաղաղության և անվտանգության հաստատմամբ, տարածաշրջանի երկրների դինամիկ զարգացմամբ և բարօրությամբ։ Պատրաստ ենք պահանջված ներդրում ունենալ Անդրկովկասում կայունության ամրապնդման, տարածաշրջանային տրանսպորտային հաղորդակցությունների և առևտրատնտեսական կապերի վերականգնման գործում։
Վստահ եմ, որ գալիք տարում կունենանք բոլոր հնարավորությունները ռուս-հայկական բազմակողմ հարաբերությունների հետագա զարգացման համար՝ ի բարօրություն մեր երկրների ժողովուրդների։
Սիրելի՛ ընկերներ,
Նոր տարվա գալուստին շատ քիչ է մնացել։ Մաղթում եմ բոլորիդ քաջ առողջություն, երջանկություն և ձեր ծրագրերի իրականացում։ Թող յուրաքանչյուր օջախում տիրեն ջերմությունը, հարմարավետությունն ու ներդաշնակությունը։
Շնորհավո՛ր Նոր 2026 թվականը: