Հայաստանում ստեղծված առաջին շրջիկ Բիբլիոբուսը հասավ Շիրակ
Ընկերությունը նախատեսում է շրջիկ գրադարաններ ունենալ նաև Հայաստանի այլ մարզերում։
Հայկական նոր սերնդի  մեքենաները շուտով «կգրավեն» շուկան:  Նորաստեղծ «ԱԱ Թրաքս» ընկերության  առաջին շրջիկ գրադարանը Գյումրիում է:
ՀՀ մշակույթի նախարարության նախաձեռնությամբ և Հայաստանում Չինաստանի դեսպանատան աջակցությամբ, շահագործման է հանձնվել շրջիկ գրադարան, որն առաջինը  տրամադրվել է Շիրակի մարզին:
«ԱԱ Թրաքս»  ընկերության արտադրած  մեքենան բազմաֆունկցիոնալ է: Ընկերության տնօրեն Արմեն Գագիկյանի տեղեկացմամբ, շրջիկ գրադարանի նախնական գաղափարից  ընկերությանը հաջողվել է ստանալ փոքրիկ մշակութային համալիր:
«Մշակույթի նախարարության առաջարկը ստանալուց հետո մենք ուսումնասիրեցինք ամբողջ աշխարհում կիրառվող նույնանման «Բիբլիոբուսների» փորձը: Դրանք հիմնականում աշխատում են գրադարանի կամ գրախանութի ձևաչափով, բայց մենք որոշեցինք գնալ այլ ճանապարհով և ստեղծել բազմաֆունկցիոնալ մշակութային համալիր՝ շարժական բեմով, կինոթատրոնով, ձայնային ակուստիկ համակարգով, գրապահարաններով, WI-FI ցրիչով և այլ անհրաժեշտ պարագաներով»,-Sputnik Արմենիայիթղթակցին տեղեկացրեց Արմեն Գագիկյանը ՝ փաստելով մեքենան  նախատեսված է բարձր  լեռնային գոտիների համար և հասանելի կլինի բոլոր  համայնքների  բնակիչներին:
Նոր  սերնդի մեքենաները բազմաֆունկցիոնալ են. դրանք կարող են լինել  ոչ միայն գրադարան, այլ նա խոհանոց, լաբորատորիա և այլն:  Ընկերությունը այս պահին բանակցություններ է վարում այլ երկրների հետ: