Հայաստանը ժա՛մ առաջ պետք է դիմի բարեկամ և բնական դաշնակից Իրանին՝ Արցախում Իրանի Խաղաղապահ ուժեր տեղակայելու համար
2023 թվականի դեկտեմբերից մինչև հիմա հայատյաց Ադրբեջանն ամբողջական շրջափակման մեջ է վերցրել ինչպես հայկական ամբողջ Արցախն՝ իր ողջ բնակչությամբ, այնպես էլ Արցախում տեղակայված Ռուսաստանի Խաղաղապահ ուժերին։
Անցած յոթ ամիսները հստակ ցույց տվեցին, որ Արցախն ու Հայաստանը, բացի Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից,  չունեն  իսկական բարեկամ և դաշնակից պետություն, ուստի, Հայաստանի Հանրապետության գործող իշխանությունը, Հայաստանի և Արցախի անկախությունը, ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունն ու Հայ ժողովրդի անվտանգությունն անսասան պահպանելու և պաշտպանելու համար, ժա՛մ առաջ պետք է 100 տարով Ռազմաքաղաքական Դաշինք կնքի Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ՝ Իրանն ընդունելով որպես Հայաստանի համար ռազմաքաղաքական բնական դաշնակից, իսկական բարեկամ ու 24 ժամվա ընթացքում Արցախում, Ռուսաստանի Խաղաղապահ ուժերի հետ միասին, կամ առանց նրա, տեղակայի Իրանի Խաղաղապահ ուժեր։
Այնուհետև, Հայաստանի առաջարկով, Իրանը Սյունիքում և Արցախում մեկ ամսվա ընթացքում պետք է տեղակայի իր ամենահզոր ռազմաբազաները, միաժամանակ, Իրանը, Հայաստանի հետ համատեղ, Հայաստանում պետք է հիմնադրի իրանա-հայկական ռազմարդյունաբերության գործարաններ՝ ապահովելով նաև բազմահազար աշխատատեղեր:
Եվ ընդամենը երկու ամսվա ընթացքում՝ Հայաստանը կվերականգնի Արցախի ամբողջ պաշտպանությունն ու Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը և ձեռնամուխ կլինի ստեղծելու 100000-անոց ԱԶԳ-ԲԱՆԱԿ՝ կառուցելով Ռազմական և Սոցիալական Քրիստոնյա Մեծ Հայաստան։