Հայկ Գրիգորյան․ զոհվեց հայրենիքը պաշտպանելիս
Գրիգորյան Հայկ Դավիթի․ ծնվել է 1985 թ․ փետրվարի 17-ին Սիսիան քաղաքում։ Սովորել է Սիսիանի թիվ 1 միջնակարգ դպրոցում, Արցախի պետական համալսարանի նախնական զինվորական պատրաստություն եւ ֆիզկուլտուրա բաժնում։ Պարտադիր զինվորական ծառայությունն անց է կացրել Վարդենիսի զորամասում։
2011 թ պայմանագրային ծառայության է անցել Սիսիանի գնդում, մասնակցել զինվորական դասընթացների եւ ծառայությունը շարունակել որպես պայմանագրային սպա՝ մոտոհրաձգային դասակի հրամանատար։
2006 թ․ ամուսնացել է, ունի երեք երեխա։
2020 թ․ սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանը պատերազմ սկսեց․ Հայկ Գրիգորյանն իր աշխատանք-ծառայությունն էր կատարում Վայքի զորամասում․ զինվորականին հատուկ հանգստությամբ ու սառնասրտությամբ ընդունեց պատերազմի սկսվելու մասին լուրը, ընտանիքի անդամներն էլ էին սովոր Հայկի աշխատանքին՝ անհանգստանում էին, հարցնում, բայց Հայկը հանգստացնում էր, ասում, որ ամեն ինչ լավ է լինելու, որ պատերազմն ավարտվելու է ու հաղթանակն անպայման մերն է լինելու։
Իրավիճակն Արցախում օր օրի ծանրանում էր․ Հայկի դասակը հոկտեմբերի 9-ին մեկնում է Արցախի հարավ՝ Ջրական։ Ականատեսները պատմում են, որ Հայկը սառնասրտությունը չէր կորցրել, իրեն վստահված հատվածի պաշտպանությունն իրականացնում էր գրագետ, վստահ ու առանց խուճապի։
Հայկին տանը երեք զավակներն էին սպասում․ նրանք համոզված էին, որ հայրիկն անպայման տուն է վերադառնալու, բայց հայրիկի գործուղումն այս անգամ սպասված վերադարձի ուրախությամբ չավարտվեց․ հայրենանվեր սպան հոկտեմբերի 14-ին զոհվեց Ջրականում՝ իր զավակների սպասումը վերածելով մորմոքուն կարոտի, հերոսացավ՝ իր զավակներին թողնելով կյանքը հայրենիքի համար ապրելու պատգամն ու նվիրյալի ազգանունը կրելու հպարտությունը։
Լեյտենանտ Հայկ Գրիգորյանը պարգեւատրվել է «Մարտական ծառայության» մեդալով՝ հետմահու։