Հայրենիքի պաշտպանությունը՝ սրբազան պարտականություն (Ուղերձ սահմանից)
Ծնունդով Գորիսի շրջանի Տեղ գյուղից է Գեւորգ Յուրիկի Մանուչարյանը: Ծառայում է ԼՂՀ ՊԲ N զորամասում, ավագ լեյտենանտ է, դասակի հրամանատար:
Լինելով վաշտի հրամանատարի պաշտոնակատար՝ ապրիլյան չորսօրյա պատերազմի ընթացքում նա իր մարտիկների հետ անօրինակ քաջության դասեր է տվել: Եվ իզուր չէ, որ հիշյալ վաշտի սերժանտ Սահակ Մալաքյանը ստացել է սպայի կոչում, ինչի մասին «Շանթ» հեռուստատեսությամբ եղավ հաղորդում: Թալիշում տեղակայված իրենց գումարտակն առաջիններից մեկն իր վրա վերցրեց ուխտադրուժ հարձակման ողջ ծանրությունը:
- Շատ եմ ցավում հատկապես մեր գումարտակի մարտընկերներիս՝ ավագ լեյտենանտներ Արգիշտի Գաբոյանի եւ Հրաչ Գալստյանի նահատակության կապակցությամբ, որոնց հետ բազում օրեր ենք անցկացրել սահմանին:
Գեւորգը համարում է, որ իրենց արածը հերոսություն չէ:
- Դա մեր սրբազան պարտականությունն է: Ուսուցիչն ու հողի մշակն էլ ոչ պակաս կարեւոր առաքելություն են իրականացնում: Ու այս ամենի արդյունքում էլ երկիրը հզորանում է, պետականությունն՝ ամրապնդվում. յուրաքանչյուրս էլ պարտավոր ենք մեր գործը հնարավորինս լավ անել, - ասում է պաշտպանության բանակի երիտասարդ սպան, ով վաղուց հայրենի Գորիսում չի եղել:
- Իմ համերկրացիներին ուզում եմ ամենայն բարիք մաղթել եւ հավաստիացնել, որ մենք միշտ ամուր կանգնած ենք մեր դիրքերում՝ հանուն մեր ժողովրդի անխախտ անդորրի: Ու եթե թշնամին վերստին փորձի խանգարել մեր անդորրը, նորից կստանա արժանի հակահարված, - եզրափակում է հայրենի եզերքի պաշտպանը: