ՀԱՅՏՆԻ Է ՌԱԶՄԱՄԱՐԶԱԿԱՆ ԽԱՂԵՐԻ ՄԱՐԶԱՅԻՆ ՓՈՒԼԻ ՀԱՂԹՈՂԸ
Ավարտվեց ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության կողմից և ՀՀ պաշտպանության նախարարության աջակցությամբ անցկացվող 2024թ․ «Նախազորակոչային և զորակոչային տարիքի երիտասարդության հանրապետական ռազմամարզական խաղերի» 3-րդ՝ մարզային փուլը, որն անցկացվեց Կապանի մարզադաշտում և Կապանի թիվ 3 միջնակարգ դպրոցի հրաձգարանում։
Մինչ մարզային փուլի անցկացումը Սյունիքի տարբեր դպրոցների թիմեր մասնակցել էին դպրոցական ու համայնքային փուլերին:
Մարզային փուլին մասնակցեցին համայնքային փուլի հաղթողները՝ Կապանի թիվ 3 միջնակարգ, Ագարակի միջնակարգ, Խնձորեսկի միջնակարգ և Սիսիանի ավագ դպրոցների թիմերը:
Ռազմամարզական խաղերի հիմնական նպատակը հայրենիքի պաշտպանությանը պատրաստ և ազգային բանակում ծառայելու համար ֆիզիկապես կոփված երիտասարդներ պատրաստելն ու նրանց մեջ առողջ ապրելակերպ արմատավորելն է:
Խաղերը նախատեսված են 9-12-րդ դասարանների աշակերտների համար։ Յուրաքանչյուր թիմում ընդգրկված է 9 պատանի։ Նրանք իրենց ուժերը, պատրաստականությունն ու սպորտային հմտությունները չափեցին հետևյալ մրցաձևերի պայքարում՝ նռնակի նետում, 8կգ-անոց ուսապարկով փոխանցումավազք, ձգումներ պտտաձողից, կրոսավազք, հրաձգություն (օդամղիչ հրացանով), ինքնաձիգի քանդում-հավաքում սահմանված ժամանակահատվածում։
Ռազմամարզական խաղերի մարզային փուլի հաղթող ճանաչվեց Կապանի թիվ 3 միջնակարգ դպրոցի թիմը, որն առաջիկայում նախատեսվող եզրափակիչ-հանրապետական փուլի մրցումներում կներկայացնի Սյունիքի մարզը։
Մարզային փուլի 1-3-րդ տեղերը գրաված դպրոցները ստացան ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության համապատասխան կարգի հավաստագիր։
Ընդգծենք, որ խաղերն ընթացան կազմակերպված` հմուտ մրցավարների, բոլոր մասնակից դպրոցների զինղեկների, ինչպես նաև ՀՀ Սյունիքի մարզպետի աշխատակազմի կրթության, մշակույթի և սպորտի վարչության անմիջական մասնակցությամբ ու վերահսկողությամբ։