Հայը հարատեւելու եւ հասնելու է արդարության
Ապրիլի 22-ին Սիսիանի Համո Սահյանի անվան մշակույթի կենտրոնում կազմակերպված հուշ-ցերեկույթը Թուրքիային պատասխանատվության ենթարկելու եւ հայի արդար պահանջին էր նվիրված: Երգերն ու բանաստեղծությունները կորսված էրգրի մասին էին: 100 տարի անց էլ հայի ցավը դեռ չի ամոքվել, 1,5 մլն նահատակների հոգին դեռ չի խաղաղվել, քանի դեռ մարդասպանը չի ստացել իր պատիժը: Ապրիլը, որ սեւ գարուն եղավ ստեղծագործ ու իր աշխատանքով երկիր շենացնող հայի համար, պիտի հավերժ հիշվի, քանզի ստեղծագործ մի ժողովուրդ պիտի սրի քաշվեր ու սեփական հողից վտարվեր. այդպիսի մի դրվագ էր բեմականացրել «Գրանդ» պարային ակումբը:
Ապրիլի 23-ին` ժամը 19:15-ին, ղողանջեցին Սիսիանի Սբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու զանգերը: ՀՅԴ Սիսիանի գրասենյակի մոտ հավաքված սիսիանցիները մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին 1915թ. զոհվածների հիշատակը: Վառվող ջահերով եւ վանկարկումներով երիտասարդներն անցան Ազատամարտի, Սիսակ Նահապետի անվան հրապարակներով եւ քայլերն ուղղեցին դեպի եղեռնի զոհերի հիշատակին եկեղեցու հարեւանությամբ կանգնեցված հուշակոթող: Վառվող ջահերի լույսով լուսավորվեց Արցախյան կռվի նահատակ ազատամարտիկների պանթեոնը: Քաղաքապետ Ա.Հակոբջանյանն իր ելույթում նշեց, որ հեռու չէ այն ժամը, երբ ոճրագործը, ով ցեղասպանություն իրականացրեց մեր պատմական երկրում, կհատուցի: ՀՅԴ Սիսիանի կոմիտեի ատենապետ Սամվել Ավետյանը նշեց, որ պահանջատեր են բոլոր սերունդները, իսկ ողբալով հարցի լուծմանը չենք հասնի: Երիտասարդներն այրեցին Թուրքիայի դրոշը եւ մեկ անգամ եւս գոչեցին. «Հիշում եւ պահանջում ենք»:
Ապրիլի 24-ին սիսիանցիները հարգանքի եւ խոնարհումի տուրք մատուցեցին 1915թ. թուրքի վայրագություններին զոհ գնացած հայերի հիշատակին: Ծաղիկներ ու ծաղկեպսակ դրվեցին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին Սիսիանի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու հովանու ներքո գտնվող հուշակոթողին: Եկեղեցում վառված մոմերը նույնպես անմեղ զոհերի հիշատակին էին: Իսկ ներկայացված պարային համարներն ու հոգեբուխ ասմունքը փաստում էին` հայը հարատեւելու ու երբեւէ հասնելու է արդարության: Սիսիանցիների հոսքը դեպի հուշակոթող շարունակվեց ողջ օրվա ընթացքում: