ԱԿՑԻԱ` ԸՆԴԴԵՄ ԽՈՍՔԻ ԱԶԱՏՈՒԹՅԱՆ
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք` Կապան քաղաքի բնակիչ Գագիկ Ղահրամանյանը կարծում է (ենթադրում է), որ Սամվել Ալեքսանյանի հեղինակած «Թշվառականը» հոդվածն իր մասին է, ինչի համար եւ դատական հայց է ներկայացրել ընդդեմ թերթի խմբագրի` պահանջելով նաեւ 3 մլն դրամի նյութական փոխհատուցում:
Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում 2013թ. նոյեմբերի 12-ին, ժամը 12.00-ին, ըստ դատարանի ծանուցագրի, պետք է մեկնարկեր հայցադիմումի քննությունը: Նշանակված ժամից 10 րոպե առաջ, երբ պատասխանող Սամվել Ալեքսանյանը խմբագրության աշխատակիցների հետ արդեն դատարանի շենքում էր, դատավոր Անահիտ Թումանյանի օգնականն իրազեկեց պատասխանողին, որ դատավորի բացակայության պատճառով (գործուղման մեջ է գտնվում) դատական նիստը հետաձգվում է, իսկ նախնական դատական նիստի նոր ժամկետի մասին պատասխանող կողմը կիրազեկվի:
Իսկ թե ինչու է պատասխանող կողմը դատական նիստի հետաձգման մասին իրազեկվել նշանակված ժամից մի քանի րոպե առաջ` դատավորի օգնականը պատճառաբանեց, որ Սամվել Ալեքսանյանի հեռախոսահամարն իրենց հայտնի չի եղել:
Նշված ժամից րոպեներ առաջ դատարան չէին ժամանել հայցվորն ու նրա փաստաբանը` հավանաբար նախապես տեղյակ լինելով դատական նիստի հետաձգման մասին: Եվ, որ ուշագրավ է, դատարանի մուտքի հերթապահը, ում մոտ առկա էր տվյալ օրվա դատական նիստերի ժամանակացույցը, տեղյակ չէր դատական նիստի հետաձգման մասին ու հորդորեց սպասել մեկ-երկու րոպե, որից հետո կգան եւ մեզ կուղեկցեն դատական նիստերի դահլիճ: Բայց քիչ անց հեռախոսի մոտ հրավիրվեց պատասխանողը եւ տեղեկացվեց դատական նիստի հետաձգման մասին:
Ի դեպ, ս.թ. նոյեմբերի 8-ին պատասխանող Սամվել Ալեքսանյանը հայցադիմումի վերաբերյալ իր առարկություններն էր ուղարկել Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանին եւ հայցվորին` առաջարկելով ամբողջությամբ մերժել Գագիկ Ղահրամանյանի հայցը (Ս.Ալեքսանյանի պատասխան խոսքը (առարկությունները) «Սյունյաց երկրում» կհրապարակվի առաջիկայում):
Ավելի վաղ` հոկտեմբերի 21-ին Սամվել Ալեքսանյանը միջնորդագիր էր ներկայացրել դատարան` խնդրելով հայցադիմումին պատասխանելու երկշաբաթյա ժամկետին հավելել եւս երկու շաբաթ, ինչը բավարարվել էր:
Ասվածին ավելացնենք. Սամվել Ալեքսանյանը չի օգտվի փաստաբանական ծառայությունից եւ ինքն էլ կպաշտպանի իր շահերը: Գագիկ Ղահրամանյանին փաստաբանական ծառայություն կմատուցի ՀՀ փաստաբանների պալատի անդամ Էդգար Հովհաննիսյանը: