ՀՀ Ազգային ժողովի հանձնաժողովը չի աջակցել Հայոց ցեղասպանության ժխտման քրեականացման վերաբերյալ ընդդիմության օրինագծին
Ըստ գործող օրենսդրության՝ ցեղասպանության ժխտումը քրեականացվում է միայն այն դեպքում, եթե արարքը կատարվել է ռասայական կամ էթնիկ պատկանելության հիման վրա ատելություն կամ բռնություն հրահրելու նպատակով։ Դրա մասին սեպտեմբերի 3-ին հայտարարել է «Հայաստան» ընդդիմադիր դաշինքի խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը՝ Պետաիրավական հարցերի մշտական ​​խորհրդարանական հանձնաժողովի նիստում՝ Քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագծի քննարկման ժամանակ։
«Կան բազմաթիվ դեպքեր, երբ մարդիկ, ժխտելով ցեղասպանության փաստը, իրականում անուղղակիորեն փորձում են նսեմացնել այդ հանցավոր արարքը կամ նույնիսկ զոհին ներկայացնել որպես մեղավոր։ Սակայն, գործող օրենսդրությունը, ցավոք, չի ապահովում, որ նման մարդիկ պատասխանատվության ենթարկվեն»,- հայտարարել է Մինասյանը։
Նա հիշեցրել է նաև, որ Հայաստանի անկախության հռչակագիրն ամրագրում է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը աջակցելու պարտավորությունը։ Պատգամավորը նշել է, որ այդ փոփոխությունները հիմնված են ազգային ինքնության և պետականության պաշտպանության շահերի վրա։
Ըստ նախագծի՝ Հայոց ցեղասպանության կամ նմանատիպ հանցագործությունների ժխտումը, մեղմացումը, հավանություն տալը կամ արդարացումը կպատժվի տուգանքով, հանրային աշխատանքներով կամ մինչև 4 տարի ազատազրկմամբ։ Եթե արարքը կատարվել է ռասայական, ազգային կամ կրոնական պատկանելության հիման վրա ատելություն, խտրականություն կամ բռնություն հրահրելու նպատակով, ապա նախատեսվում է 4-8 տարի ժամկետով ազատազրկում։ Սակայն, եթե այն կատարվել է լրատվամիջոցների, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կամ պաշտոնական լիազորությունների օգտագործմամբ, ապա կկիրառվի ավելի խիստ պատիժ՝ 10-15 տարի ժամկետով ազատազրկում՝ մինչև 5 տարի ժամկետով որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու իրավունքից զրկելով։
Բավականին երկարատև և հուզիչ քննարկումներից հետո այս օրենսդրական նախաձեռնությունը ստացել է մշտական ​​խորհրդարանական հանձնաժողովի բացասական եզրակացությունը։ Դրա դեմ հանդես են եկել իշխող «ՔՊ» կուսակցության պատգամավորները։