ՀՀ դպրոցներում վաղվանից դասեր չեն լինի, առավոտյան բոլոր դպրոցները կստանան հրամանը. Արայիկ Հարությունյան
Քիչ առաջ խորհդակցություն է կայացել ԿԳՄՍ նախարարությունում, որին մասնակցել է նաեւ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը: Որոշվել է գարնանային արձակուրդի մեկնարկը տալ վաղը՝ մարտի 2-ից: Այս մասին ֆեյսբուքի ուղիղ եթերում տեղեկացրել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը: «Քննարկեցինք ՀՀ-ում առկա իրավիճակը՝ կորոնավիրուսի հետ կապված: Վստահ կարող ենք ասել, որ իրավիճակը մեր երկրում վերահսկելի է, սակայն պետության համար սա անսովոր իրավիճակ է: Մենք բոլոր փաստարկները քննարկեցինք, բոլոր կողմերը, դեմերը միմյանց կողմ դրեցինք, եւ որոշեցինք ընդհանուր լարված իրավիճակը թոթափելու նպատակով գարնանային արձակուրդները, որոնք նախատեսված էին մարտի վերջին, տեղափոխել մարտի 2-ից 8-ը ներառյալ: Այս ընթացքում կառավարութունն իրավիճակը կուսումնասիրի եւ շաբաթվա վերջ որոշում կկայացվի դասերը շարունակելու մասով: Այդ մեկ շաբաթը լիովին բաավարար է ներկա պահին առկա լարվածությունը թոթափելու համար: Մեր երեխաների անվտանգությունը, փոխվստահությունը մեզ համար ամենակարեւորն է, ինչու չէ նաեւ որոշալի կանխարգելիչ միջոցառումներ անելու համար է այս ժամանակամիջոցը»,-ասաց նախարարը: Վաղն առավոտյան բոլոր դպրոցները կստանան համապատասխան հրամանը՝ նախադպրոցական ուսումնական հաստատություններ, դպրոցներ, քոլեջներ, ուսումնարաններ ԲՈւՀ-եր: Չնայած այս քայլին, ըստ նախարարի, խուճապի մատնվելու կարիք չկա, քանի որ ՀՀ-ում վարակի առումով վիճակը վերահսկելի է: