ՀՀ ԳԱԱ-ում մեկնարկում է արեւելագետ-հայագետ, Սյունյաց աշխարհի նշանավոր զավակ Կարապետ Մելիք-Օհանջանյանի 125-ամյակին նվիրված գիտաժողով
25.06.2018 16:29
Սույն թվականի հունիսի 26-ին՝ ժամը 10:30-ին, ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի մեծ դահլիճում (Մարշալ Բաղրամյան պողոտա 24, առաջին հարկ) կմեկնարկի ականավոր արեւելագետ-հայագետ ՀԽՍՀ ԳԱ ակադեմիկոս Կարապետ Մելիք-Օհանջանյանի 125-ամյակին նվիրված երկօրյա գիտաժողովը:
Ողջույնի խոսքով հանդես կգան ՀՀ ԳԱԱ հայագիտության եւ հասարակական գիտությունների բաժանմունքի ակադեմիկոս-քարտուղար, ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս Յուրի Սուվարյանը, ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության եւ ազգագրության  ինստիտուտի տնօրեն,  ԳԱԱ թղթակից անդամ Պավել Ավետիսյանը: ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ Սարգիս Հարությունյանը կներկայացնի գերմանական էսքիզներ` հուշեր Կարապետ Մելիք-Օհանջանյանի մասին: Բանասիրական գիտությունների դոկտոր Վերժինե Սվազլյանը կներկայացնի ակադեմիկոս Կարապետ Մելիք-Օհանջանյանի կյանքն ու գիտական գործունեությունը:
Գիտաժողովին ներկայացված է ավելի քան 25 զեկուցում Կարապետ Մելիք-Օհանջանյանի գիտական գործունեության` էպոսագիտության, համեմատական առասպելաբանության, հայ-իրանական մշակութային առնչությունների, միջնադարի գրականագիտության, բանագիտության, համեմատական տեքստաբանության վերաբերյալ։