ՀՀ-ում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպանի այցը Մեղրի համայնքի մանկապարտեզ
Տարիների ընդմիջումից հետո հիմնանորոգված և երկու ամիս առաջ իր դռները բացած Մեղրի համայնքի մանկապարտեզը հունիսի 22-ին հյուրընկալեց Հայաստանի Հանրապետությունում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆուկուշիմա Մասանորիին:
Հյուրը նպատակ ուներ տեղում ծանոթանալ 2019 թ. նոյեմբերին դեսպանատան և «Մեղրի համայնքի մանկապարտեզ» ՀՈԱԿ-ի միջև կնքված պայմանագրով իրականացված «Մեղրի համայնքի մանկապարտեզն արևային էներգիայի համակարգով համալրելու նախագիծ» դրամաշնորհային ծրագրի ավարտական փուլին:
Ճապոնիայի կառավարությունը մանկապարտեզին նվիրել էր արևային էներգիայի վահանակներ, ջրատաքացուցիչ և արևային կայան, որոնց ընդհանուր արժեքը շուրջ 24 մլն դրամ է: Ներդրումը հիանալի նվեր էր ոչ միայն մանուկներին, այլև Մեղրի համայնքին, քանզի դրա շնորհիվ ակնառու էր էլեկտրաէներգիայի խնայողությունը:
Տանտերերը հյուրին դիմավորեցին պատշաճ մակարդակով: Փոքրիկների պարային ողջույնից հետո ելույթ ունեցավ մանկապարտեզի տնօրեն Սյուզան Սարգսյանը, ով երախտագիտություն հայտնեց Ճապոնիայի կառավարությանը՝ նման օգնության համար: Շնորհավորական խոսքով հանդես եկավ Մեղրի համայնքի ղեկավար Բագրատ Զաքարյանը, ով բարձր գնահատեց Ճապոնիայի դեսպանատան աջակցությունը մեր տարածաշրջանին:
Ներկաները տպավորված էին Ճապոնիայի դեսպանի հայահունչ ելույթից, որով հիացմունք արտահայտեց ծրագրի հաջող ավարտի կապակցությամբ:
Դեսպանի ելույթին հաջորդեց մանկապարտեզի սաների՝ ճապոնական և հայկական պարերի բեմադրությունը:
Ի նշան երախտագիտության՝ մանկապարտեզի կոլեկտիվը դեսպանին հանձնեց փոքրիկ հուշանվեր:
Միջոցառման վերջում դեսպանը հավաստիացրեց՝ համագործակցությունը Մեղրի համայնքի հետ այսուհետ ևս կշարունակվի տարբեր ուղղություններով: