ՀՀ-ում խորհրդարանական ընտրությունները կդառնան շրջադարձային կետ, որից հետո հնարավոր կլինի խոսել խաղաղության օրակարգի ընդլայնման կամ ձեռքբերումներից հետ կանգնելու մասին. ադրբեջանական կողմի մասնակից
Հայաստանի «Խաղաղության կամուրջ»-ում հերթական հանդիպման մասին: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Ադրբեջանի քաղհասարակության անդամ  Ֆարհադ Մամեդովը:
««Խաղաղության կամուրջ» նախաձեռնության շրջանակներում տեղի է ունեցել Ադրբեջանի և Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հերթական հանդիպումը: Հիմնական կետերը կարելի է գտնել մամուլի հաղորդագրության մեջ, ես հակիրճ կասեմ:
Այս անգամ, երկու կողմերից նախաձեռնության հինգ անդամների հետ մեկտեղ, մասնակիցների թիվն ավելացավ՝ ընդհանուր թիվը հասցնելով 39-ի։ Ադրբեջանի մասնակիցներն անցել են սահմանազատված և սահմանագծված ցամաքային սահմանը, քանի որ սահմանը խաղաղության օրակարգի ձեռքբերումներից մեկն է: Անցման ընթացակարգը բաղկացած էր սահմանային և մաքսային հսկողությունից, և թույլտվություն ստացավ Covid-ի սահմանափակումների պատճառով:
Ադրբեջանական պատվիրակությունը Հայաստանում անցկացրել է շուրջ 35 ժամ, որի շրջանակներում 4 ժամ հյուրանոց է տեղափոխվել, 4 քննարկում, երկու հանդիպում պաշտոնյաների հետ, մամուլի ասուլիս և մշտական ոչ պաշտոնական երկխոսություն: Աշխատանքային լեզուներն էին անգլերենը և ռուսերենը։ Հայկական ԶԼՄ-ների համար կայացած մամուլի ասուլիսին հայ գործընկերները հանդես են եկել հայերեն, ադրբեջանցիները՝ ռուսերեն, քանի որ ադրբեջաներենից թարգմանություն չի եղել:
Քննարկեցինք ծրագրի թեմաները, և այն թեմաները, որոնք մտահոգում են մեր հասարակություններին, պարզաբանեցինք խաղաղության օրակարգի մոտեցումները, խոչընդոտներն ու խնդիրները, ապագա ակտիվությունը ։
Հանդիպմանը մասնակցում էին ինչպես երկխոսության հարթակներում փորձառու փորձագետներ, այնպես էլ առաջին անգամ մասնակցող մասնակիցներ: Անկեղծ երկխոսություն եղավ ձեռքբերումների, միմյանցից ակնկալիքների, խնդիրների ու տարընթերցումների մասին։
Այսօր կարելի է ասել, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի հասարակությունների ակնկալիքները համընկնում են անվտանգության ապահովման, անկախության և ինքնիշխանության բարձրացման, խաղաղության օրակարգից օգուտներ ստանալու ուղղությամբ: Խաղաղության օրակարգում արդեն շատ ձեռքբերումներ կան, էլ ավելի մեծ սպասումներ են աճում, կան անորոշություններ և խնդիրների շատ շերտեր։ «Խաղաղության կամուրջ» նախաձեռնությունը երկկողմանի երկխոսության ձևավորման փորձ է. ցույց, որ երկխոսությունը հնարավոր է և ինչ-որ փուլում կարող է ձեռք բերել նաև ինստիտուցիոնալ ձևեր: Աշխատանքը բխում է երկու ուղղությամբ՝ հաղորդակցություն սեփական հասարակության հետ և համատեղ գործունեություն։
Ինչ-որ բան ստացվում է, ինչ-որ բան՝ չէ... և դա նորմալ է:
Անվիճելի է, որ Հայաստանում խորհրդարանական ընտրությունները կդառնան շրջադարձային կետ, որից հետո հնարավոր կլինի խոսել խաղաղության օրակարգի ընդլայնման ու խորացման կամ ձեռքբերումներից հետ կանգնելու մասին։
Այսօր, քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակի, աճող տնտեսական փոխգործակցության հետ մեկտեղ, ձևավորվում է երկխոսության երկկողմ ձևաչափ քաղաքացիական հասարակությունների մակարդակում:
Խաղաղությունը հնարավոր է:
Եվ հիմա ձևավորվում են ապագա աշխարհի պարամետրերը։ Ադրբեջանը հավատարիմ է խաղաղության օրակարգին և հետևողականորեն քայլեր է իրականացնելու ազգային շահերի շրջանակում: Հասարակության մեջ խաղաղ օրակարգի առաջմղումը կպահանջի երկարատև աշխատանք, համբերություն և պատասխանատվության զգացում:
Ստեղծվել է մի իրավիճակ, երբ կառավարությունները որոշել են կանգ առնել... և հասարակությունների ներկայացուցիչները, որոնք աջակցում են խաղաղության օրակարգին, փորձում են ձևակերպել երկխոսություն և համատեղ աշխատանք։ Այս բնույթի այցերը պահանջում են պետական կառույցների ռեսուրսների համախմբում, մասնակիցների նախաձեռնություն և գործունեության մեջ կառուցողականություն: Կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել այցի մասնակիցներին, կառույցներին, որոնք ապահովեցին անվտանգությունը և պայմաններ ստեղծեցին երկխոսության համար»,-գրել է նա: