ՀՀԿ-ն վարչապետի թեկնածու չառաջադրելու հարցը կարող է քննարկել, եթե արտահերթ ընտրությունները լինեն մայիսին. Աշոտյան
ՀՀ ազգային ժողովի ՀՀԿ խմբակցության անդամ Արմեն Աշոտյանը հոկտեմբերի 2-ի երեկոյան հրավիրված արտահերթ նիստում ԱԺ կանոնակարգ օրենքում փոփոխություններ կատարելու օրինագծի ընդունումը հապճեպ չի համարում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ ՝ Աշոտյանը նման տեսակետ հայտնեց լրագրողների հետ ճեպազրույցում:
«Օրինագիծը քննարկվեց երեկվա նստում, և երեկ էլ պետք է քվեարկությունը լիներ: Սակայն, երբ Արա Բաբլոյանը հայտարարել է, որ քվեարկության համար տեխնիկական խնդիրներ կան, «ետնաբեմում» տեղի է ունեցել գործընթաց: ՀՀ վարչապետ Փաշինյանը բանակցություններ է սկսել մեր խմբակցության ղեկավարի և ԱԺ նախագահ Բաբլոյանի հետ: Բաբլոյանն ու խմբակցության ղեկավար Բաղդասարյանը խոստացել են, որ եթե ուզում են բանակցությունները շարունակել, ապա այդ պահին կսառեցնեն քվեարկությունը: Օրինագիծը դեռևս պետք է քվեարկվեր երեկ ցերեկը: Սակայն մինչ օրինագծի վերջնական ճակատագրի որոշումը վարչապետի կամ մեր խմբակցության առաջարկով հետաձգվեց քվեարկությունը: Վարչապետը պետք է գար բանակցությունների, սակայն, որքանով ես տեղյակ եմ, վարչապետը եկել էր, սակայն բանակցություն տեղի չէր ունեցել: Արդյունքում քվեարկությունը կայացավ»,-ասաց Աշոտյանը:
Նա վստահեցրեց՝ երեկոյան արտահերթ նիստով կայացած քվեարկությունը ցերեկվա ընթացիկ քվեարկության շարունակությունն էր:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքումփոփոխություն կատարելու մասին օրենքի նախագծի քվեարկությունը  ՀՀԿ հրավերովհոկտեմբերի 2-ին ժամը 19:30 –ի հրավիրված արտահերթ նիստում ընդունվեց 67 կողմ ձայնով: Կողմ էին քվեարկել պատգամավոր ՀՀԿ-ից, Ծառուկյան դաշինքից և ՀՅԴ-ից: Դրանից հետո ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանրահավաք անցկացրեց Բաղրամյան պողոտայում, հետո գնաց ԱԺ և բանակցեց խմբակցությունների հետ:
Ընդունված փոփոխությամբ, եթե ԱԺ պատգամավորների համար խոչընդոտող հանգամանքներ լինեն նիստին մասնակցելու համար, ապա ԱԺ նախագահը կարող  է նիստը հետաձգել : Ելք-ը դեմ էր արտահատվել դրան՝ ասելով, որբ դա խորհրդարանը ցրելը կանխելու փորձ է: