«Հիմնական խոչընդոտը Հայաստանի սահմանադրությունն է»․ Բայրամով
Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակում կայացել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի և Միացյալ Թագավորության արտաքին գործերի, միասնության և զարգացման հարցերով պետքարտուղար Դեյվիդ Լեմմիի հանդիպումը:
Ինչպես փոխանցում են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները՝ այդ երկրի ԱԳՆ-ին հղումով, Վուդսթոքում կայացած հանդիպմանը քննարկվել են Ադրբեջանի և Միացյալ Թագավորության միջև ռազմավարական գործընկերության հարաբերությունների տարբեր ասպեկտներն ու ապագա հեռանկարները, տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր, ինչպես նաև հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի ներկա վիճակը:
«Ջեյհուն Բայրամովը տեղեկացրել է տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի, այդ թվում՝ խաղաղ գործընթացի վերաբերյալ Ադրբեջանի ձեռնարկած քայլերի, Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցում Ադրբեջանի դիրքորոշման, ազատագրված տարածքներում իրականացվող վերականգնման աշխատանքների մասին։ Չնայած Հայաստանի հետ բանակցություններում խաղաղության համաձայնագրի տեքստի զգալի առաջընթացին՝ նշվել է, որ խաղաղության գործընթացում հիմնական խոչընդոտը Հայաստանի Սահմանադրությամբ և օրենսդրական ակտերում Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության դեմ շարունակվող պահանջներն են»,- ասվում է հաղորագրության մեջ։
Բայրամովը շնորհակալություն է հայտնել Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակում Մեծ Բրիտանիայի վարչապետի նախաձեռնությամբ Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների հանդիպում կազմակերպելուն  ուղղված ջանքերի համար՝ հայտարարելով, թե «Հայաստանի մերժման պատճառով հանդիպման ձախողումը չի նպաստում խաղաղության գործընթացին»։
Հատկանշական է, որ իրականում հենց Բաքուն է հրաժարվել հայկական կողմի հետ հանդիպումից, ինչի մասին տեղեկացրել է ՀՀ ԱԳՆ-ն: