Հինգ օրում Հայաստան է եկել 70 հազարից ավելի արցախցի
Սեպտեմբերի 28-ի ժամը 14:00-ի դրությամբ բռնի տեղահանված ու Հակարիի կամրջով Հայաստան եկած արցախցիների թիվը 70 500 է։ Կառավարության հումանիտար կենտրոնում հայտարարեց վարչապետի մամուլի քարտուղար Նազելի Բաղդասարյանը։
«Ինտենսիվությունը չի նվազել, մեկ ժամում հազար անձ ընդունվում է, ուղղորդվում ու հաշվառվում»,- ասաց Բաղդասարյանը։ Նա նաև հայտնեց, որ Արցախում կան մարդիկ, ովքեր չունեն սեփական փոխադրամիջոց ու նրանց տեղափոխման հարցը բաց է մնում։ Նազելի Բաղդասարյանի խոսքով՝ 35 մեծ ավտոբուսներ Գորիսում են, սպասւոմ են հնարավորության, որպեսզի մեկնեն Ստեփանակերտ ու այդ մարդկանց տեղափոխեն ՀՀ։
70 500 տեղափոխվածներից պետության կողմից կեցավայրեր ստացել են 13 922-ը, նրանք տեղավորվել են հյուրանոցներում, հոյւրատներում, առանձնատներում, բնակարաններում ու այլ շինություններում։ Սյունիքում տեղավորվել են 1 918 արցախցիներ, Արարատում՝ 2 200-ը, Կոտայքում՝ 3 600-ը, Արմավիրոմ՝ 1 040-ը, Գեղարքունիքում 1 300-ը, Շիրակում՝ 767-ը, Արագածոտնում՝ 820-ը, Լոռիում՝ 600-ը, Տավուշում՝ 680-ը։
«Մյուսները բոլորը ՀՀ որոշ բնակավայրերում են, մենք նրանց մասին որոշակի ինֆորմացիա ունենք»,- ասաց Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանն ու վստահեցրեց՝ նրանց հետ կապված ևս հաշվառում կիրականացվի, կարիքները կգույքագրվեն։
Սեպտեմբերի 24-ին Հայաստանն ընդունեց բռնի տեղահանված արցախցիների առաջին խումբը։