Հոկտեմբերին տեղումները նորմայից շատ կլինեն
Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը ներկայացրել է հոկտեմբեր ամսվա եղանակի կանխատեսումը և կլիմայական բնութագիրը։
Արարատի և Արմավիրի մարզեր, Արագածոտնի և Կոտայքի մարզի նախալեռնային շրջաններ
Օդի ամսական միջին ջերմաստիճանը սպասվում է +12...+14°C, որը մոտ է բազմամյա միջին արժեքին: Առանձին օրեր հնարավոր է օդի ջերմաստիճանի բարձրացում ցերեկը՝ մինչև +26...+28°C, երրորդ տասնօրյակում` օդի ջերմաստիճանի նվազում` գիշերը մինչև +1...+3°C (հոկտեմբերին դիտված պատմական նվազագույնը՝ -5...-6°C, առավելագույնը՝ +31...+32°C): Ամսական տեղումների քանակը սպասվում է նորմայից ավելի (նորման՝ 27-32 մմ):
Շիրակի,Գեղարքունիքի մարզեր, Արագածոտնի և Կոտայքի մարզի լեռնային շրջաններ
Օդի ամսական միջին ջերմաստիճանը սպասվում է +6...+8°C, որը մոտ է բազմամյա միջին արժեքին: Առանձին օրեր հնարավոր է օդի ջերմաստիճանի բարձրացում ցերեկը` մինչև +20...+23°C, երրորդ տասնօրյակում` օդի ջերմաստիճանի նվազում, գիշերը մինչև -2..-5°C (հոկտեմբերին դիտված պատմական նվազագույնը՝ -10...-15°C, առավելագույնը՝ +25...+28°C): Ամսական տեղումների քանակը սպասվում է նորմայից ավելի (նորման` 38-66 մմ):
Լոռու մարզ
Օդի ամսական միջին ջերմաստիճանը սպասվում է +8...+10°C, որը մոտ է բազմամյա միջին արժեքին: Առանձին օրեր հնարավոր է օդի ջերմաստիճանի բարձրացում ցերեկը` մինչև +22...+25°C, երրորդ տասնօրյակում` օդի ջերմաստիճանի նվազում` գիշերը մինչև 0...+3°C (հոկտեմբերին դիտված պատմական նվազագույնը՝ -10...-14°C, առավելագույնը՝ +28...+30°C): Ամսական տեղումների քանակը սպասվում է նորմայից ավելի (նորման` 44-49 մմ):
Օդի ամսական միջին ջերմաստիճանը սպասվում է +9...+12°C, որը մոտ է բազմամյա միջին արժեքին: Առանձին օրեր հնարավոր է օդի ջերմաստիճանի բարձրացում ցերեկը` մինչև +25...+28°C, երրորդ տասնօրյակում` օդի ջերմաստիճանի նվազում` գիշերը մինչև +2...+5°C (հոկտեմբերին դիտված պատմական նվազագույնը՝ -5...-6°C, առավելագույնը՝ +28...+30°C): Ամսական տեղումների քանակը սպասվում է նորմայից ավելի (նորման` 62-63 մմ):
Վայոց ձորի մարզ
Օդի ամսական միջին ջերմաստիճանը սպասվում է նախալեռնային շրջաններում +12...+14°C, լեռնային շրջաններում` +6...+8°C, որը մոտ է բազմամյա միջին արժեքին: Առանձին օրեր հնարավոր է օդի ջերմաստիճանի բարձրացում ցերեկը նախալեռնային շրջաններում մինչև +26...+28°C, լեռնային շրջաններում՝ +20...+23°C, երրորդ տասնօրյակում` օդի ջերմաստիճանի նվազում` գիշերը նախալեռնային շրջաններում մինչև` +1...+3°C, լեռնային շրջաններում` -2...-5°C (հոկտեմբերին դիտված պատմական նվազագույնը՝ նախալեռնային շրջաններում -5...-6°C, առավելագույնը՝ +31...+32°C, լեռնային շրջաններում նվազագույնը՝ -10...-13°C, առավելագույնը՝ +25...+28°C): Ամսական տեղումների քանակը սպասվում է նորմայից ավելի (նորման` նախալեռնային շրջաններում 30-40 մմ, լեռնային շրջաններում 70-72 մմ ):
Օդի ամսական միջին ջերմաստիճանը սպասվում է հովտային շրջաններում +13...+15°C, նախալեռնային շրջաններում` +8...+10°C, որը մոտ է բազմամյա միջին արժեքին: Առանձին օրեր հնարավոր է օդի ջերմաստիճանի բարձրացում ցերեկը հովտային շրջաններում մինչև` +26...+30°C, նախալեռնային շրջաններում՝ +20...+24°C, երրորդ տասնօրյակում` օդի ջերմաստիճանի նվազում` գիշերը հովտային շրջաններում մինչև` +2...+5°C, նախալեռնային շրջաններում` 0...-3°C (հոկտեմբերին դիտված պատմական նվազագույնը՝ հովտային շրջաններում -4...-5°C, առավելագույնը՝ +32...+33°C, նախալեռնային շրջաններում նվազագույնը՝ -12...-15°C, առավելագույնը՝ +25...+28°C): Ամսական տեղումների քանակը սպասվում է նորմայից ավելի (նորման` հովտային շրջաններում 30-55 մմ, նախալեռնային շրջաններում 39-74 մմ):
Երևան քաղաք
Օդի ամսական միջին ջերմաստիճանը սպասվում է +12...+13°C, որը մոտ է բազմամյա միջին արժեքին: Առանձին օրեր հնարավոր է օդի ջերմաստիճանի բարձրացում ցերեկը՝ մինչև +26...+28°C, երրորդ տասնօրյակում՝ օդի ջերմաստիճանի նվազում` գիշերը մինչև +2...+4°C (հոկտեմբերին դիտված պատմական նվազագույնը՝ -4...-5°C, առավելագույնը՝ +32...+33°C): Ամսական տեղումների քանակը սպասվում է նորմայից ավելի (նորման` 27-32 մմ):