Հովիկ Աբրահամյանը`Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի 2014թ. ապրիլի 13-ի հրամանագրով Հովիկ Աբրահամյանը նշանակվել է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ:
Ապրիլի 14-ին Սերժ Սարգսյանը կառավարության անդամներին է ներկայացրել ՀՀ նորանշանակ վարչապետին: Նախագահը հայտարարել է. «Մենք քսան օրվա ընթացքում վարչապետի հետ միասին ձեւավորելու ենք նոր կառավարություն: Այն ժամանակ էլ կառավարության խնդիրների մասին հանգամանորեն կխոսենք»:
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը շնորհակալություն է հայտնել նախագահին` վստահության համար եւ նշել. «Պարոն նախագահ, կցանկանայի իմ գործընկերներին ասել, որ մենք որեւէ կողմնորոշում որեւէ թեկնածուի վերաբերյալ չունենք, եւ ես պետք է խնդրեմ բոլոր իմ գործընկերներին` ավելի մեծ եռանդով շարունակել իրենց պարտականությունների կատարումը: Սահմանադրությամբ սահմանված ժամկետում կներկայացնենք նոր կառավարության կազմը: Եվ մոտեցումը կլինի կառավարության անդամների այս տարիների ընթացքում կատարած աշխատանքի արդյունքն ու նաեւ այն, թե որքանով ապագայում ի վիճակի կլինեն իրականացնել նոր ծրագրեր»:
Հովիկ Աբրահամյանը ծնվել է 1958թ. հունվարի 24-ին Արարատի մարզի Մխչյան գյուղում: 2008-11թթ. եւ 2012-14թթ. եղել է ՀՀ չորրորդ եւ հինգերորդ գումարումների Ազգային ժողովի նախագահ:
Ավարտել է Երեւանի ժողովրդական տնտեսության ինստիտուտը: Ծառայել է խորհրդային բանակում: Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի խորհրդի նախագահն է, նույն բուհի պատվավոր դոկտոր: Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության փոխնախագահն է: Պարգեւատրվել է «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 1-ին աստիճանի եւ «Անանիա Շիրակացի» մեդալներով, «Մեսրոպ Մաշտոց» շքանշանով:
Մինչեւ նոր կառավարության ձեւավորումը, սակայն, Հայաստանի ներքաղաքական դաշտում տեղի են ունենում վերադասավորումներ ու հստակեցումներ:
Ապրիլի 17-ին իշխող կոալիցիայից դուրս եկավ ՕԵԿ-ը` պատճառաբանելով, որ չի կարողանում իրականացնել իր բազմաթիվ նախընտրական ծրագրերը, իսկ կոալիցիայի ձեւաչափը գործում է ոչ արդյունավետ:
ՀՅԴ-ն իշխանության մաս կազմելու համար յոթ կետից բաղկացած առաջարկություն-ծրագիր է ներկայացրել, որի ամբողջական ընդունումը ՀՀԿ-ի կողմից քիչ հավանական է:
Առայժմ քիչ հավանական է նաեւ ԲՀԿ-ի մասնակցությունը նոր կառավարության ձեւավորմանը: Այդ առիթով ԲՀԿ նախագահի մամուլի խոսնակն ասել է. «Եվս մեկ անգամ վերահաստատում եմ, որ ԲՀԿ-ի օրակարգում քաղաքական կոալիցիա մտնելու հարց դրված չէ. չկա նման ցանկություն»: