2014թ. օգոստոսի 28. Մայր աթոռ Սուրբ Էջմիածնի լուսարարապետի խոսքը
Վերաօծելով Սուրբ Գեւորգ եկեղեցին` ակամայից հաղորդակից ենք դառնում Աստծո հետ: Հաճելի է, երբ մարդու զրուցակիցն Աստված է, այսինքն` եկեղեցին վերաօծելով արարող եւ արարիչ, մարդ եւ Աստված հարաբերությունն ենք հաստատում: Սուրբ մյուռոնի օգնությամբ եւ Սուրբ Հոգու ներգործությամբ այս եկեղեցին վերաօծվեց, պայծառակերպվեց, այսինքն` վերածվեց Աստծո տան, քանզի մինչ այդ քարեղեն կառույց էր:
Այս պահից սկսած` պարտավորություն է դրված շաղատեցիների եւ շրջակա գյուղերի բնակիչների վրա` պահպանել եկեղեցին, որ միշտ պիտի մարդաշատ լինի, որ իր աղոթքը պիտի հասցնի Աստծուն: Ձեր աղոթքների շնորհիվ է, որ Հայաստան աշխարհը պիտի գտնի իր խաղաղությունը, իր անդորրը. հայ զինվորը մեր աղոթքների կարիքն ունի:
Սիրելինե՛ր, եթե մեզանից յուրաքանչյուրին հարցնեն, թե ինչպիսի հայերի անուններ գիտենք` առանց մտածելու կասենք Գրիգոր Լուսավորիչ, Սահակ Պարթեւ, Մեսրոպ Մաշտոց: Նրանք այն անձինքն են, ովքեր ապրեցին քրիստոնեաբար եւ ապրեցրին քրիստոնեությունը, եւ մենք` իբրեւ նրանց արժանի զավակներ, պարտավոր ենք պահպանել անցյալի արժեքները, մեր նախահայրերի թողած ավանդները: Եկեղեցին չպիտի լինի զուտ մշակութային կոթող, այլ պիտի լինի Աստծո տուն` իր ամենօրյա աղոթքներով, որ պիտի հիշեցնի համայնքի ծաղկուն լինելու մասին: Եկեղեցին անցյալ չէ, այն ներկա է, հավերժություն, քանի որ առաքելություն ունի, բայց այն առանց ժողովրդի կլինի միայն քարե կառույց:
Արդ, օգտագործելով այս բարեպատեհ առիթը` ցանկանում ենք շնորհավորել ձեզ, այս եկեղեցու բարերարին եւ աղոթք բարձրացնել այն անձանց համար, ովքեր փոքր-ինչ մասնակցություն են ունեցել եկեղեցու վերաօծման համար: Մեր աղոթքն է, որ Տերն օգնի բոլորին, Աստծո ամենասուրբ աջի ներքո պահի, պահպանի ձեզ, ձեր ընտանիքները. Սուրբ Խաչը` ձեզանից անպակաս: