Հրապարակվել է Փաշինյանի ստորագրած կապիտուլյացիայի համաձայնագիրը
Հայտարարություն Ադրբեջանի Հանրապետության Նախագահ, ՀՀ վարչապետ եւ Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահը Մենք ՝ Ադրբեջանի Հանրապետության Նախագահ Ի. Հ. Ալիևը, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլայ Փաշինյանը և Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարեցին հետևյալը.
1. Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հայտարարվում է ամբողջական հրադադարի ռեժիմ և բոլոր ռազմական գործողությունների դադար 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի `Մոսկվայի ժամանակով 00: 00-ից: Ադրբեջանի Հանրապետություն և Հայաստանի Հանրապետությունը, այսուհետ ՝ Կողմեր, կանգ են առնում իրենց դիրքերում:
2. Աղդամի շրջանը և Ադրբեջանի Հանրապետության Ղազախի շրջանում հայկական կողմից պահվող տարածքները վերադարձվում են ադրբեջանական կողմին մինչև 2020 թ. Նոյեմբերի 20-ը:
3. Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծի և Լաչինի միջանցքի երկայնքով տեղակայվելու է Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմը ՝ 1960 փոքր զինատեսակներով, 90 զրահամեքենաներով, 380 միավոր ավտոմեքենայով և հատուկ տեխնիկայով զինծառայողներ:
4. Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի տեղակայումը կատարվելու է Հայաստանի զինված ուժերի դուրսբերմանը զուգահեռ: Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորամիավորման մնալու տևողությունը 5 տարի է `հաջորդ 5-ամյա ժամանակահատվածների համար ինքնաբերաբար երկարաձգմամբ, եթե Կողմերից ոչ մեկը չի հայտարարում սույն դրույթի կիրառումը դադարեցնելու մտադրության մասին, ժամկետի լրանալուց 6 ամիս առաջ:
5. Հակամարտության կողմերի կողմից համաձայնագրերի կատարման վերահսկողության արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով հրադադարի ռեժիմը վերահսկելու համար տեղակայվում է խաղաղապահ կենտրոն:
6. Հայաստանի Հանրապետությունը Քելբաջարի շրջանը կվերադարձնի Ադրբեջանի Հանրապետությանը մինչև 2020 թ. Նոյեմբերի 15-ը, իսկ Լաչինի շրջանը մինչև 2020 թ. Դեկտեմբերի 1-ը ՝ թողնելով Լաչինի միջանցքը (5 կմ լայնությամբ), ինչը կապահովի Լեռնային Ղարաբաղի կապը Հայաստանի հետ և միևնույն ժամանակ չի վերաբերի Շուշի քաղաքին: Կողմերի համաձայնությամբ, առաջիկա երեք տարիներին որոշվելու է Լաչինի միջանցքի երկայնքով երթևեկի նոր երթուղու կառուցման պլանը, որն ապահովում է կապը Ստեփանակերտի և Հայաստանի միջև, հետագայում այդ խաղաղ ճանապարհը պաշտպանելու համար ռուսական խաղաղապահ զորախմբի վերաբաշխմամբ: Ադրբեջանի Հանրապետությունը երաշխավորում է Լաչինի միջանցքի երկայնքով երթևեկի անվտանգությունը երկու ուղղություններով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և ապրանքների համար:
7. Ներքին տեղահանված անձինք և փախստականները վերադառնում են Լեռնային Ղարաբաղի տարածք և հարակից տարածքներ ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի վերահսկողության տակ:
8. Իրականացվում է ռազմագերիների և այլ ձերբակալվածների և մահացածների մարմինների փոխանակում:
9. Տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերն ապաշրջափակված են: Հայաստանի Հանրապետությունն ապահովում է տրանսպորտային կապեր Ադրբեջանի Հանրապետության արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև ՝ երկու ուղղություններով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և ապրանքների անխոչընդոտ տեղաշարժը կազմակերպելու նպատակով: Տրանսպորտային հսկողությունն իրականացնում են ՌԴ ԱԴS Սահմանապահ ծառայության մարմինները: Կողմերի համաձայնությամբ կտրամադրվի Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետությունը Ադրբեջանի արեւմտյան շրջանների հետ կապող նոր տրանսպորտային հաղորդակցությունների կառուցում: