Այս օրերին հարազատ կրթօջախին հրաժեշտ են տալիս նաև միջին-մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների ուսանողները: Կապանի արվեստի պետական քոլեջը 2022-23 ուստարում ավարտեց 27 հոգի: Հունիսի 7-ին քոլեջի Վահագն Ստամբոլցյանի անվան երգեհոնային դահլիճում օրվա խորհրդին պատշաճող հանդես էր: Շրջանավարտները և նրանց կուրսղեկ Մոնիկա Թևանյանը ջանացել էին, որ օրը տոնի վերածվի, և այդպես էլ ստացվեց:
Հանդեսի սկիզբը փոքրիկ բեմադրություն էր՝ «Ավիաթռիչք դեպի ապագա»· աղջիկներն ուղեկցորդուհիների հագուկապով էին, իսկ հաղորդավարը՝ քոլեջի ուսանողական խորհրդի նախագահ Գոռ Խաչատրյանը՝ օդանավի հրամանատարի համազգեստով: Այնուհետև նրանք հանդես եկան երգով ու պարով, ստեղծելով տոնական մթնոլորտ՝ համեմված հումորով։ Միջոցառմանը մասնակցում էր «Ռեդ լայն» վոկալ-գործիքային անսամբլը:
Անմիջական էին շրջանավարտների երախտագիտության խոսքերը՝ ուղղված իրենց դասավանդողներին: Նրանք նաև անմիջական հարցեր էին հղել կրթօջախի տնօրենին՝ սա արդեն տեսահոլովակի տեսքով:
Կուրսղեկ Մոնիկա Թևանյանը նախևառաջ բարեմաղթանքներ հղեց դահլիճում գտնվող այն ծնողներին, որոնց զավակները ծառայում են հայոց բանակում՝ ապահովելով խաղաղ երկինք, անվտանգ առօրյա, և այն շրջանավարտներին, ովքեր պատվով կատարում են սահմանադրական պարտքը  հայրենիքի հանդեպ և պատվով մասնակիցը եղան 44-օրյա պատերազմին ու շարունակում են ուսումը կամ էլ ավարտում քոլեջը:
Քոլեջի տնօրեն Աշոտ Խաչատրյանը, շնորհավորելով տոնական օրվա առիթով, մասնավորապես հաջողություններ մաղթեց այն յոթ շրջանավարտին, ովքեր ուսումը շարունակելու են հանրապետության բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում: Տնօրենը և քոլեջի շրջանավարտ, ջութակահար Յուրի Բաղդասարյանը հնչեցրին Դմիտրի Շոստակովիչի «Վալսը»:
Շրջանավարտներին սրտի խոսքեր հղեցին Երևանի Կոմիտասի անվան կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Սերգեյ Քեչեկը, շրջանավարտի ծնող Սիրանուշ Պետրոսյանը: