Հունան Պողոսյանը՝ Սյունիքի մարզպետ
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2018թ. հոկտեմբերի 16-ի որոշմամբ Հունան Պողոսյանը նշանակվել է Սյունիքի մարզպետ:
Հունան Պողոսյանը ծնվել է 1964թ. մայիսի 30-ին Երեւան քաղաքում:
Ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանը՝ իրավաբանի որակավորմամբ:
1982-84թթ. խորհրդային բանակում ծառայելուց հետո աշխատել է հանրապետության ոստիկանության համակարգում:
2010-18թթ. եղել է ՀՀ ոստիկանության պետի առաջին տեղակալ:
2014թ. ապրիլի 15-ին նրան շնորհվել է գեներալ-լեյտենանտի կոչում:
Ամուսնացած է, ունի մեկ դուստր եւ երկու որդի:
Հունան Պողոսյանը Սյունիքի մարզպետի պաշտոնում փոխարինել է Կարեն Համբարձումյանին, ով այդ պաշտոնը զբաղեցրեց 2018թ. հունիսի 8-ից մինչեւ հոկտեմբերի 4-ը:
Սովորաբար Սյունիքի առաջին եւ ոչ պաշտոնական մարզպետ է համարվում Սպարապետ Վազգեն Սարգսյանը, ով 1993-95թթ. Սյունիքի հարցերով Հայաստանի Հանրապետության պետական նախարար էր:
Իսկ առաջին մարզպետը գեներալ-մայոր Սուրեն Աբրահամյանն էր, ով պաշտոնավարել է 1996թ. փետրվարի 19-ից մինչեւ 1998թ. մայիսի 5-ը:
1998թ. մայիսի 7-ից մինչեւ 2000թ. օգոստոսի 17-ը մարզպետի պաշտոնը զբաղեցրել է Ռոման Նավասարդյանը:
Այնուհետեւ՝ 2000թ. օգոստոսի 17-ից մինչեւ 2004թ. մարտի 25-ը, Սյունիքի մարզպետն էր գեներալ-լեյտենանտ Էդիկ Բարսեղյանը:
2004թ. մարտի 25-ից մինչեւ 2013թ. հունիսի 6-ը Սյունիքի մարզպետն էր Սուրեն Խաչատրյանը, ով այդ պաշտոնը զբաղեցրեց երկրորդ անգամ՝ 2014թ. սեպտեմբերի 25-ից մինչեւ 2016թ. հոկտեմբերի 6-ը:
2013թ. հուլիսի 10-ից Սյունիքի մարզպետն էր Վահե Մաքսիմի Հակոբյանը. պաշտոնավարեց մինչեւ 2014թ. սեպտեմբերի 25-ը:
2016թ. հոկտեմբերի 6-ից Սյունիքի մարզպետն էր Վահե Ա. Հակոբյանը, ով պաշտոնանկ արվեց 2018թ. հունիսի 8-ին:
«Սյունյաց երկիր» թերթի խմբագրությունը շնորհավորում է Հունան Պողոսյանին՝ Սյունիքի մարզպետ նշանակվելու կապակցությամբ, նրան ցանկանում հաջողություններ՝ ի բարօրություն մեր երկրամասի եւ Հայաստանի Հանրապետության: