Հուսով ենք՝ տարաձայնությունները չեն խոչընդոտի Բաքվի հետ սառեցման շրջանը հաղթահարելու համար և փոխադարձ շահերը չեն զnhաբերվի ստեղծված իրավիճակի պատճառով. Կրեմլ
22.07.2025 15:00
Կրեմլը հույս ունի, որ Ռուսաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունները չեն տուժի Ուկրաինայի հարցում առկա տարաձայնություններից: Այս մասին, ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը՝ արձագանքելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ Ուկրաինային աջակցող հայտարարություններին և այդ երկրի Զինված ուժերի ստորաբաժանումների շևրոնները որպես նվեր ընդունելուն:
«Մենք տեղյակ ենք Ադրբեջանի ղեկավարության դիրքորոշման մասին Ուկրաինայի հարցում։ Այստեղ մենք տարբեր կարծիքներ ունենք: Նախագահ Իլհամ Ալիևը հենց սկզբից զբաղեցրել է այս դիրքորոշումը։ Հենց սկզբից մենք համաձայն չէինք դրա հետ», - նշել է Կրեմլի խոսնակը։
«Միևնույն ժամանակ, մենք հույս ունենք, որ այս տարաձայնությունները մեզ համար խոչընդոտ չեն լինի երկկողմ հարաբերություններում կարճատև սառեցման շրջանը հաղթահարելու համար և փոխշահավետ շահերը չեն զոհաբերվի ստեղծված իրավիճակի պատճառով», - ընդգծել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղարը։
Ավելի վաղ ուկրաինացի լրագրողների հետ զրույցներում Ալիևը աջակցություն էր հայտնել Կիևին և քննադատական հայտարարություններ արել Մոսկվայի մասին։ Նրա խոսքերը հնչել են Մոսկվայի և Բաքվի միջև հարաբերությունների սառեցման ֆոնին, որը կապված է Ուրալում էթնիկ խմբավորումների դեմ Ռուսաստանի իրավապահ մարմինների գործողությունների և դրանց՝ Ադրբեջանի կոշտ արձագանքի հետ։