Ի գիտություն խոզաբուծությամբ զբաղվող ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց
Արցախի Հանրապետության գյուղատնտեսության նախարարությունը «խոզերի աֆրիկական ժանտախտ» և այլ ինֆեկցիոն հիվանդությունների կանխարգելման նպատակով սկսում է ուժեղացված վերահսկողություն խոզերի բուծման կանոնների պահպանման նկատմամբ: Բոլոր հայտնաբերված խախտումների վերաբերյալ կկազմվեն արձանագրություններ և կնշանակվեն համապատասխան վարչական տույժեր:
Միաժամանակ հիշեցնում ենք, որ համաձայն ԱՀ կառավարության 2018 թվականի մայիսի 21-ի «Անասնաբուծությանը ներկայացվող պարտադիր պահանջները հաստատելու մասին» N 391-Ն որոշման դրույթների, խոզերի բուծումը պարտադիր կերպով պետք է կազմակերպվի փակ պահվածքով` բացառելով շփումը վայրի և ընտանի կենդանիների ու թռչունների հետ:
Խոզերի ինֆեկցիոն հիվանդություններից խուսափելու նպատակով արգելվում է խոզաբույծից և անասնաբույժից բացի այլ անձանց մուտքն անասնաշենք:
Տեղեկացնում ենք նաև, որ խոզերի մոտ ցանկացած կասկածելի թվացող ախտանիշներ նկատելու դեպքում անհրաժեշտ է անհապաղ դիմել անասնաբուժական սպասարկման կայաններ հետևյալ հեռախոսահամարներով.