Ձեր դիմումն ուշադիր ուսումնասիրելուց հետո դիմել եմ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարություն, խնդրել եմ պարզաբանում՝ ստեղծված իրավիճակի մասով: Նախարարությունը պարզաբանել է հետևյալը. եթե պայմանագիրը գործողության ժամկետում է գտնվում՝ առանց վարձակալի համաձայնության վարելահողերը հնարավոր չէ հետ վերցնել, դա կարող է լուծվել միայն  դատական կարգով: Նույնիսկ վարձակալության գումարները չվճարվելու պարագայում պետք է կրկին դատական կարգով լուծել պայմանագիրը և բռնագանձել ապառքները:
Այն հողատարածքները, որոնք հանդիսանում են պետական սեփականություն և որոնց վարձակալության  ժամկետները լրացել է, ՀՀ կարավարության 14.01.2021 թ. համար 16-N որոշման սահմանված կարգի 9-րդ և 10-րդ կետերի համաձայն՝  անհրաժեշտ է ստանալ մարզպետի  համաձայնությունը, որից հետո ՀՀ հողային օրենսգրքի 76-ից 80-րդ հոդվածների համաձայն այդ հողամասերը  կարող են տրամադրվել մրցութային կարգով:
Քաղաքացիների այն պահանջը, ըստ որի 300 հա-ը  պետք է բաժանել բնակավայրի բնակիչներին՝ յուրաքանչյուրին 2-3 հա սահմաներում, չի կարող իրականացվել, քանի որ Հողային օրենսգրքի վերը նշված հոդվածների համաձայն պետք է տրամադրել միայն  մրցութային կարգով:
Սյունքի մարզպետարանից փոխանցած տեղեկատվության համաձայն՝ մարզպետարանի համապատասխան բաժինն  այս պահին ուսումնասիրում է պայմանագրերի կնքման օրինականությունը՝ ըստ սահմանված կարգի  գործին ընթացք տալու համար:
Հարգելի քաղաքացիներ, հետևողական եմ լինելու խնդրի արդարացի և շուտափույթ կարգավորման համար: Առաջիկայում հանդիպումներ կունենամ պատասխանատուների հետ և կրկին կանդրադառնամ հարցին՝ քաղաքացիներին իրազեկ պահելով գործի ընթացքի մասին: