Ինչ է սահմանում արտակարգ դրության ռեժիմը․ հիմնական դրույթները
Կառավարությունը մարտի 16-ի արտահերթ նիստում հրապարակեց ՀՀ-ում արտակարգ դրություն հաստատելու մասին նախագիծը։ Կառավարությունն առաջարկում է մարտի 16-ից մեկ ամսով՝ մինչև ապրիլի 14-ը, սահմանել արտակարգ դրություն ՀՀ ողջ տարածքում:
«Փաստերի ստուգման հարթակն» այդ նախագծից առանձնացրել է հիմնական դրույթները։
• ՀՀ պետական սահմանի բոլոր անցակետերում սահմանվում է տեղաշարժվելու հատուկ կարգ:
• Հայաստանի և այլ երկրների քաղաքացիները կարող են պետությունից դուրս գալ միայն օդային ճանապարհով (եթե ընդունող երկրի կողմից չեն գործում այլ սահմանափակումներ), վերադարձի դեպքում ՀՀ քաղաքացիները կենթարկվեն պարտադիր կարանտինի:
• ՀՀ համապատասխան համայնքի (համայնքների) վարչական սահմաններում ևս կարող են կիրառվել սահմանափակումներ։
• Քրեակատարողական հիմնարկներում, Պաշտպանության նախարարության զորամասերում արգելվում են  հանձնուքներ, ծանրոցներ և փաթեթներ ստանալը և ուղարկելը, տեսակցություններ ունենալը։
• Արգելվում են 20 և ավելի անձանց մասնակցությամբ հանրային միջոցառումներն այն համայնքներում, որտեղ պարետի որոշմամբ կիրառվում են սահմանափակումներ։
• Համապատասխան համայնքներում, պարետի որոշմամբ, արգելվում է հանրային սննդի օբյեկտների, առևտրի և զվարճանքի կենտրոնների գործունեությունը:
• Ուսումնական հաստատությունները շարունակում են մնալ փակ։
• ԶԼՄ-ների համար սահմանվում են առանձին հրապարակումների, հաղորդումների արգելքներ. լրատվամիջոցները պարտավորվում են հաղորդել միայն պաշտոնական տեղեկատվություն։
• Ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց գույքը, ներառյալ` դեղերը, բժշական պարագաները ու այլ միջոցները պարետի կողմից սահմանված դեպքերում կարող են օգտագործվել արտակարգ դրության ռեժիմի ապահովման համար
Կառավարությունն արտահերթ նիստը կշարունակի մարտի 16-ին՝ ժամը 17։15-ին։