Ինչո՞ւ է Վահե մարզպետը սարսափում դատարանից
Ապրիլի 11-ին Երեւան քաղաքի Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում, դատավոր Հ.Զարգարյանի նախագահությամբ, տեղի է ունեցել դատական նիստ՝ ըստ հայցի՝ Վահե Հակոբյանն ընդդեմ Արթուր Գրիգորյանի, «Առավոտ օրաթերթ» ՍՊԸ-ի, «Անկախ լրագրողների ցանց» ՀԿ-ի, «Սյունյաց աշխարհ» ՍՊԸ-ի՝ պատվին եւ արժանապատվությանը պատճառված վնասի հատուցման եւ հերքման պարտավորեցնելու պահանջի մասին:
Հայցվոր Վահե Հակոբյանը նորից չի ներկայացել դատարան:
Դատական հաջորդ նիստը տեղի կունենա 2018թ. հունիսի 18-ին:
Ապրիլի 12-ին Վահե Հակոբյանը խուսափել է ներկայանալ մեկ այլ դատական նիստի եւս, որտեղ հրավիրված էր իբրեւ պատասխանող:
Վահե Հակոբյանը ՀՀ վարչական դատարանի Սյունիքի նստավայրում (նախագահող դատավոր՝ Հասմիկ Հովհաննիսյան) պետք է պատասխան տա պարզագույն մի հարցի՝ ինչո՞ւ է քմահաճ վերաբերմունք ցուցաբերում Հայաստան պետության օրենքների հանդեպ՝ Դարբասի միջնակարգ դպրոցի տնօրենի մրցույթի օրինական արդյունքները երկու անգամ անտեսելով եւ Ռուբեն Զաքարյանի հետ աշխատանքային պայմանագիր չկնքելով:
Շատ տարօրինակ իրողության ենք ականատես՝ Վահե մարզպետն անընդհատ հայցեր է ներկայացնոմ դատարան, բայց սարսափում է ներկայանալ դատական նիստերի եւ պնդել իր պահանջը:
Նա սարսափում է նաեւ պատասխանողի կարգավիճակից՝ շարունակելով խախտել Հայաստանի Հանրապետության օրենքները:
Թե ինչու է մարզպետը խուսափում դատարանից, հասկանալ կարելի է:
Բայց ուզում ենք վերհիշել ՀՀ քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի 118 հոդվածի 2-րդ կետը, որի համաձայն՝ «Դատական նիստի ժամանակի եւ վայրի մասին պատշաճ ձեւով տեղեկացված կողմի չներկայանալն արգելք չէ գործի քննության համար»:
Համոզված ենք՝ օրենքի այդ պահանջին տեղյակ են նաեւ հարգելի դատավորները: