Ինչո՞վ են պայմանավորված անոմալ շոգերը․ պարզաբանում է Գագիկ Սուրենյանը
Հայաստան տաք հոսանքները ներթափանցում են Իրան-Իրաք հատվածից; Այս տարի այդ հոսանքները սովորականից ավելի շուտ ներթափանցեցին: Այս մասին ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը:
«Ունեցանք այնպիսի իրավիճակ, որ հունիսի 15-ից 29-ը ընկած ժամանակահատվածում գրեթե բոլոր օրեին Հանրապետության մի շարք շրջաններում, այդ թվում նաև Արարատյան դաշտում և Երևանում առավելագույն ջերմաստիճանները գերազանցեցին երբևիցե դիտված պատմական առավելագույն արժեքները, իսկ հունիսի 23-ից 25-ը Արարատյան դաշտում և Երևանում ունեցանք մինչև 41.2 աստիճան տաքություն, որը մոտ 2 աստիճանով գերազանցեց 1998 թվականին դիտված պատմակա ռեկորդը»,-նշեց նա:
Գագիկ Սուրենյանն ասաց, որ իրենց բնագավառի գիտնականները տաքացումը բացատրոմ են հետևյալ կերպ՝ Խաղաղ օվկիանոսի, Բրազիլիայի և Արգենտինայի ափամերձ հատվածներում գոյություն ունի 2 ծովային հոսանք՝ Էլնինիո և Լանինիո: Վերջինս սառը ծովային հոսանքն է, որի թուլացումը կամ անհետացումը բերում է օվկիանոսի ջրի մակարդակի կտրուկ բարձրացման, որը անմիջապես ազդում է երկրագնդի տարբեր հատվածների եղանակակլիմայական պայմաների ձևավորման վրա:
Հանրապետության մի շարք հատվածներում ընդհանրապես տեղոմներ չեն գրանցվել: