Ինքնաթիռները լքել են Մերձավոր Արևելքի օդային տարածքը. Իրանի օդային տարածքը փակ է
Flightradar24-ի տվյալները ցույց են տալիս, որ ուրբաթ առավոտյան ավիաընկերությունները լքել են Իսրայելի, Իրանի և Իրաքի օդային տարածքը, այն բանից հետո, երբ Իսրայելը սկսել է հարվածել Իրանում գտնվող թիրախներին։
Ռոյթերսը հաղորդում է, որ ավիափոխադրողները փորձում են փոխել ուղղությունները և չեղարկել չվերթները՝ ուղևորների և անձնակազմի անվտանգությունն ապահովելու համար։
Իսրայելական El Al Airlines-ը հայտարարել է, որ դադարեցրել է դեպի Իսրայել և հակառակ ուղղությամբ չվերթները։
Իրանի վրա հարվածների մասին հաղորդագրություններից հետո մի շարք առևտրային չվերթներ, այդ թվում՝ Դուբայում գտնվող Emirates, Lufthansa և Air India ավիաընկերությունները, չվերթներ են իրականացրել Իրանի տարածքով։
Իրանական լրատվամիջոցները հայտնել են, որ երկրի օդային տարածքը փակ կլինի մինչև հետագա ծանուցում։
Իրաքի պետական ​​լրատվամիջոցները հայտնել են, որ Իրաքը ուրբաթ առավոտյան փակել է իր օդային տարածքը և դադարեցրել է իր օդանավակայանների բոլոր երթևեկությունը։ Իրաքի արևելքում՝ Իրանի հետ սահմանի մոտ, գտնվում է աշխարհի ամենածանրաբեռնված օդային միջանցքներից մեկը, որտեղ Եվրոպայի և Պարսից ծոցի երկրների միջև իրականացվում են տասնյակ չվերթներ, որոնցից շատերը Ասիայից են դեպի Եվրոպա։ Չվերթների հետևման տվյալների համաձայն՝ չվերթները պարբերաբար ուղղորդվում էին դեպի Կենտրոնական Ասիա կամ Սաուդյան Արաբիա։