Իրանի նախագահը խոստացել Է անհրաժեշտության դեպքում «ծնկի բերել ԱՄՆ-ին»
28.06.2018 16:28
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին խոստացել Է պահպանել իր երկրի արժանապատվությունը արտաքին քաղաքական ծնշման պայմաններում եւ հայտարարել Է, որ պատրաստ Է անհրաժեշտության դեպքում «ծնկի բերել ԱՄՆ-ին»:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնոմ Է «Արմենպրես»-ը, հունիսի 27-ին հայտնել Է Press TV հեռուստաալիքը: «Մենք չեն ընկրկի եւ կպահպանենք մեր ազգային ու պատմական արժանապատվությունը ԱՄՆ-ի հանդեպ»,- ասել Է Ռոուհանին, հավելելով, որ անհրաժեշտության դեպքում իր երկիրը «ծնկի կբերի ԱՄՆ-ին կամքի այդ ճակատամարտում»: Նա նաեւ պատմել Է կառավարության տնտեսական ծրագրերի մասին, նշել զարգացման հանգուցային ուղղությունները:
Մասնավորապես, Ռոուհանին խոստացել Է պայքարել աղքատության դեմ, ստեղծել աշխատատեղեր ու զարգացնել արտադրությունը: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը մայիսի 8-ին հայտարարել Է Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրից Վաշինգտոնի դուրս գալու մասին, գործարք, որ կնքվել Է 2015 թվականին եւ սահմանափակում Էր Թեհրանի միջուկային մշակումները ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի համապատասխան պատժամիջոցների եւ Միացյալ Նահանգների ու Եվրամիության կողմից սահմանված միակողմանի սահմանափակումների չեղարկման փոխարեն:
Թրամփը խոստացել Է ոչ միայն 90-180 օրվա ընթացքում վերականգնել հին պատժամիջոցները, այլեւ կիրառել նոր սահմանափակիչ միջոցներ: Իր հերթին իրանական կողմը հայտարարել Է, որ համաձայն Է ԳՀՀԾ-ում մնալ միայն այդ դեպքում, եթե մնացած գործընկերները, առանց ԱՄՆ-ի, կարողանան ապահովել համաձայնագրի բոլոր պարտավորությունների կատարումը, մասնավորապես, տնտեսության ոլորտում: Իրանի ղեկավարությունը նախազգուշացրել Է, որ եթե ԳՀՀԾ-ի պարամետրերի կատարումը անշահավետ դառնա, Թեհրանը դուրս կգա համաձայնագրից, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը: