Իրանի նախագահը կոչ է արել զրոյացնել Իսրայելի ազդեցությունը տարածաշրջանում
Իրանի նախագահ Իբրահիմ Ռաիսին ասել է, որ Իսրայելի ռեժիմը հակադրվում է տարածաշրջանի բազմաթիվ երկրներին, և այս պետության գործողություններին պետք է զգուշությամբ վերաբերվել։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  Այս մասին հայտնել է regionpress.am-ը։
Իրանի նախագահն այս հայտարարությունն արել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հեռախոսազրույցում։
Ռաիսին ասել է, որ իսրայելական վարչակարգն ամենևին բարեկամական չէ տարածաշրջանի երկրների հետ, և նրա բռնակալությունը պաղեստինյան ժողովրդի նկատմամբ իր բնույթով աննախադեպ է։
Նա նաև նշել է, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը խորապես համոզված է, որ տարածաշրջանային խնդիրները պետք է լուծվեն հենց տարածաշրջանի երկրների համագործակցության միջոցով և փոխադարձ հարգանքի, ինչպես նաև ընդհանուր շահերի հիման վրա։
«Երկրների տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության նկատմամբ հարգանքը նույնպես Իսլամական Հանրապետության քաղաքականության հիմնական սկզբունքներից է»,- ընդգծել է ԻԻՀ նախագահը։ Ռաիսին նշել է նաև, որ Իրանը աջակցում է երկկողմ և բազմակողմ համագործակցությանը էներգետիկայի և տրանսպորտի ոլորտում՝ նաև նշելով, որ նման համագործակցությունը նպաստում է անվտանգության ամրապնդմանը և տնտեսական բարգավաճմանը ողջ տարածաշրջանին։