Իրանի ներգրավումը Մերձավոր Արևելքի հակամարտությանը հետզհետե ավելի ակտիվ բնույթ է ստանում
Իրանի ներգրավումը Մերձավոր Արևելքի հակամարտությանը հետզհետե ավելի ակտիվ բնույթ է ստանում: Նախօրեին Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի օդուժը հրթիռակոծել է մի շարք թիրախներ հարևան երկրներում:
Քարտեզից երևում է՝ «Խեյդար» տեսակի չորս հրթիռներ արձակվել են դեպի արևելք՝ հատել են Իրաքի սահմանը և Իրաքյան Քրդստանում հարվածել թիրախներին: Ինչպես Թեհրանն է նշում՝ Էրբիլում հարվածի են ենթարկվել «իսրայելյան լրտեսական կենտրոնները»: Դեպի արևելք են արձակվել ևս չորս հրթիռներ, բայց դրանց թիրախները ոչ թե Իրաքում էին, այլ ավելի հեռու՝ Սիրիայում: Թեհրանը պնդում է, որ հարվածել է Իդլիբի մոտակայքում տեղակայված «իսլամական պետության» հենակետերին:
Բայց դրանով Իրանի գործողությունների աշխարհագրությունը բնավ չի սահմանափակվել: Մի քանի ժամ անց Իրանի հրթիռներն ու անօդաչուներն արձակվել են նաև դեպի արևմուտք և հարվածել մեկ այլ օտար երկրի՝ Պակիստանի տարածքում տեղակայված «Ջեյշ Ալ-Ադլ» անվամբ ահաբեկչական խմբավորման երկու կենտրոնակայաններին: Այդ խմբավորումը սատարում է Բելուջիստանի անջատականներին:
Այսպիսով, ժամերի տարբերությամբ հարվածներ երեք երկրների՝ Իրաքի, Սիրիայի և Պակիստանի տարածքներին: Սա, բնականաբար, խոշոր սկանդալ է առաջացրել, ընդ որում, Թեհրանում գիտակցում էին դրա անխուսափելիության մասին:
Իրաքը հետ է կանչել Թեհրանում իր դեսպանին, այսօր էլ՝ Պակիստանը: Ե՛վ Բաղդադում, և՛ Իսլամաբադում սպառնացել են, որ Իրանի գործողություններն անհետևանք չեն մնա:
Դավոսում գտնվող Իրանի արտգործնախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլահիանը և Պակիստանի վարչապետի պաշտոնակատար Անվար Ուլ Հաք Կաքարը հրաժարվել են խոսել միջադեպի մասին: