Իրանին անհանգստացնում է այն փաստը, որ Երևանում Իրանի դեսպանատան առջև բողոքի ցույցեր են տեղի ունենում
Իրանին անհանգստացնում է այն փաստը, որ Երևանում Իրանի դեսպանատան առջև բողոքի ցույցեր են տեղի ունենում. այս մասին հունվարի 14-ի ասուլիսին հայտարարեց Հայաստանում Իրանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Խալիլ Շիրղոլամին։ Ըստ դեսպանի՝ ցուցարարների հաջողության դեպքում պարտվողներից մեկը լինելու է Հայաստանը։
«Իրանի պաշտոնյաներն անհանգստացած են, որ մի խումբ մարդկանց կանաչ լույս է տրվում գալ Իրանի դեսպանատան դիմաց և շատ անհարգալից ու վիրավորական արտահայատություններ հնչեցնել։ Արդեն վեց օր է՝ երեկոյան ժամը 18։00-21։00-ն ընկած ժամանակահատվածում, մի խումբ մարդիկ հավաքվում են, վիրավորական արտահայտություններով հանդես գալիս, և, ի հեճուկս մեր բողոքի, այդ գործընթացը շարունակվում է», – ասաց դեսպանը։
Նրա խոսքով՝ Իրանն «ամենադաժվար ժամանակներում կանգնել է Հայաստանի պետության և ժողովորդի կողքին»։
«Օրինակները շատ են։ Հիմա մենք դժվար վիճակում ենք։ Եվ այն իրադարձությունները, որոնք ամեն օր տեղի են ունենում Իրանի դեսպանատան առջև, կմնան Իրանի ժողովրդի պատմական հիշողություն մեջ։ Կարծում եմ՝ ամեն ինչ շատ հստակ ասացի», – նշեց դիվանագետը։
Դեսպանին հարց ուղղվեց, թե արդյոք այս ամենը կարող է ազդել երկկողմ հարաբերությունների վրա և արդյոք մտահոգությունները փոխանցվել են Հայաստանի ղեկավարությանը։
«Ի սկզբանե բազմիցս փոխանցվել են այս մտահոգությունները պատկան մարմիններին։ Թեհրանում կարծիք է ձևավորվում, որ Հայաստանը դառնում է Իրանի դեմ թշնամաբար տրամադրված ուժերի գործողությունների համար լուրջ կենտրոն», – նշեց դիվանագետը։